Paid Memberships Pro 3.3.2 - en to ja translation catalogue (1843 entries)

en: Net Sales
ja: 純売上高

en: You do not have permission to perform this action.
ja: このアクションを実行する権限がありません。

en: Enable streamlined version of LifterLMS
ja: LifterLMS の合理化バージョンを有効にする

en: Since you already have Paid Memberships Pro installed, you can enable a "streamlined" version of LifterLMS that will let PMPro handle all checkouts, memberships, restrictions, and user fields.
ja: すでに Paid Memberships Pro をインストールしているため、Paid Memberships Pro がすべてのチェックアウト、メンバーシップ、制限、およびユーザーフィールドを処理できるようにする LifterLMS の「合理化」バージョンを有効にすることができます。

en: Restrictions
ja: 制限

en: Streamline LifterLMS
ja: LifterLMS の合理化バージョン

en: Yes - Some LifterLMS features are disabled.
ja: はい - 一部の LifterLMS 機能は無効になっています。

en: No - All LifterLMS features are enabled.
ja: いいえ - すべての LifterLMS 機能が有効になっています。

en: Displays a no access message to non-members.
ja: 非メンバーに対してアクセス禁止メッセージを表示します。

en: Show no access message
ja: アクセス禁止メッセージを表示する

en: You must complete these steps for both the Sandbox/Testing and Live/Production modes if you intend to use Stripe for testing.
ja: Stripe をテストに使用する場合は、サンドボックス / テストとライブ / 稼働モードの両方でこれらの手順を完了する必要があります。

en: Click "Add endpoint" to save your webhook
ja: 「エンドポイントの追加」をクリックして Webhook を保存します

en: Select the following events to listen to:
ja: リッスンする次のイベントを選択する:

en: Paste the following value into the "Endpoint URL" field:
ja: 次の値を「エンドポイント URL」フィールドに貼り付けます。

en: Click "Add an endpoint"
ja: 「エンドポイントを追加」をクリックする

en: Open the %s page in your Stripe dashboard
ja: Stripe ダッシュボードで %s ページを開く

en: Here's how to create a webhook endpoint in your Stripe dashboard
ja: Stripe ダッシュボードで Webhook エンドポイントを作成する方法は次のとおりです。

en: In order for Stripe to function properly, there must be a Stripe Webhook configured for this website.
ja: Stripe が適切に機能するには、このサイト用に Stripe Webhook が構成されている必要があります。

en: Next Step: Register a Stripe Webhook.
ja: 次のステップ: Stripe Webhook を登録します。

en: This will disconnect all sites using this Stripe account from Stripe in test mode only.
ja: これにより、テストモードでのみ、この Stripe アカウントを使用しているすべてのサイトを Stripe から切断します。

en: No title will be shown.
ja: タイトルは表示しません。

en: Cancel %1$s Membership
ja: %1$s メンバーシップをキャンセルする

en: Change %1$s Membership
ja: %1$s メンバーシップを変更する

en: Renew %1$s Membership
ja: %1$s メンバーシップを更新する

en: View your %s membership account
ja: %s メンバーシップアカウントを表示する

en: Renew your %s membership level
ja: %s メンバーシップレベルを更新します

en: Select the %s membership level
ja: %s メンバーシップレベルを選択する

en: ReCAPTCHA not submitted.
ja: ReCAPTCHA を送信していません。

en: ReCAPTCHA validation failed. Try again.
ja: ReCAPTCHA 検証に失敗しました。もう一度やり直してください。

en: Paid Memberships Pro Level
ja: Paid Memberships Pro レベル

en: Non-Members
ja: 非会員

en: These are users who were created during the Paid Memberships Pro checkout process but haven't yet completed checkout or performed any other action on your site. You should periodically delete users from this list if the Registered date is more than a few days old.
ja: これらは、Paid Memberships Pro のチェックアウトプロセス中に作成しましたが、まだチェックアウトを完了していない、またはサイト上でその他のアクションを実行していないユーザーです。登録日が数日以上経過している場合は、このリストからユーザーを定期的に削除する必要があります。

en: Potential Spam Checkouts
ja: 潜在的なスパムチェックアウト

en: Learn More
ja: もっと詳しく知る

en: Apply discount code
ja: 割引コードを適用する

en: Review
ja: レビュー

en: Token
ja: トークン

en: %s Active Step
ja: %s アクティブなステップ

en: Step
ja: ステップ

en: Video
ja: 動画

en: Podcast
ja: ポッドキャスト

en: Paid Newsletter
ja: 有料ニュースレター

en: Directory/Listings
ja: ディレクトリ / リスト

en: Blog/News
ja: ブログ / ニュース

en: restricting WordPress content here
ja: ここで WordPress コンテンツを制限する

note: translators: %s: Link to Payment Gateway Settings doc. translators: %s: Link to SSL Settings doc. translators: %s: URL to the PMPro documentation page on content restriction
en: Learn more about %s.
ja: %s の詳細をご覧ください。

en: Content restrictions are configured after initial setup.
ja: コンテンツ制限は、初期セットアップ後に設定します。

en: Create a Paid Membership Level
ja: 有料のメンバーシップレベルを作成する

en: Create a Free Membership Level
ja: 無料のメンバーシップレベルを作成する

en: Create Your Membership Levels
ja: メンバーシップレベルを作成する

en: View plans and pricing for Paid Memberships Pro optional licenses in a new tab
ja: 新しいタブで、Paid Memberships Pro のオプションライセンスのプランと価格を表示する

en: We will automatically create frontend pages for your levels, checkout, account management, and more.
ja: レベル、チェックアウト、アカウント管理などのフロントエンドページを自動的に作成します。

en: View Paid Memberships Pro documentation in a new tab
ja: 新しいタブで Paid Memberships Pro のドキュメントを表示する

en: Free membership account required.
ja: 無料の会員アカウントが必要です。

en: View payment settings
ja: 支払い設定を表示する

en: Free Plugin
ja: 無料のプラグイン

en: Builder Add On
ja: ビルダーアドオン

en: Standard Add On
ja: 標準のアドオン

en: hub
ja: ハブ

note: translators: %s: URL to the PMPro use case hub for the chosen site type
en: Check out the %s, which guides you through next steps for your unique project.
ja: 独自のプロジェクトの次のステップを案内する %s を確認する。

en: In step 1, you chose the %s site type.
ja: 手順1では、%s サイトタイプを選択しました。

note: translators: %1$s is the report period, %2$s is the report type, %3$s is the date. translators: %1$s is the report period, %2$s is the report type, %3$s is the date.
en: %1$s %2$s for %3$s
ja: %1$s %2$s (%3$s 用)

en: Select report data to include
ja: 含めるレポートデータを選択する

en: Orders %s at %s price
ja: %s を %s 価格で注文する

en: Toggle orders by price for %s
ja: %s の注文を価格で切り替える

en: Period
ja: 期間

en: Filter report by discount code
ja: 割引コードでレポートをフィルタリングする

en: Filter report by membership level
ja: メンバーシップレベルでレポートをフィルタリングする

en: Select report year
ja: レポートの年を選択する

en: Select report month
ja: レポートの月を選択する

en: Select report type
ja: レポートの種類を選択する

en: Select report time period
ja: レポートの期間を選択する

en: Select a membership level to customize this report
ja: このレポートをカスタマイズするには、メンバーシップレベルを選択する

en: View the full %s report
ja: %s レポート全体を表示する

en: View Support License Options
ja: サポートライセンスオプションを表示する

en: <a href="%s">Enter your key here</a>
ja: <a href="%s">ここにキーを入力してください</a>

en: Previous Period Renewals:
ja: 前の期間の更新:

en: Previous Period New:
ja: 前の期間の新規:

en: Show Only Renewals
ja: 更新のみを表示する

en: Show Only New
ja: 新規のみを表示する

en: Show New and Renewals
ja: 新規および更新を表示

en: Last 12 Months
ja: 過去12か月

en: Last 30 Days
ja: 過去30日

en: Last 7 Days
ja: 過去7日

en: Previous Period
ja: 前の期間

en: Renewal %s
ja: 更新 %s

en: Previous Year: %s
ja: 前年: %s

en: Total: %s
ja: 合計: %s

en: New: %s
ja: 新規: %s

en: Renewals: %s
ja: 更新: %s

[ctx: Dropdown label, e.g. Show Period]
en: Show
ja: 表示する

en: Active Members
ja: アクティブなメンバー

en: No Active Members Found
ja: アクティブなメンバーが見つかりません

en: View Active Members With This Level
ja: このレベルのアクティブなメンバーを表示

en: Number of Active Members
ja: アクティブなメンバーの数

en: Active Members Per Level
ja: レベルごとのアクティブなメンバー

en: Last
ja: 最後

en: Customize Report
ja: レポートのカスタマイズ

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. If you would like to update your billing information for a different account, <a href="%s">log out now</a>.
ja: <strong>%s</strong>としてログインしています。別のアカウントのお支払い情報を更新したい場合は、<a href="%s">今すぐログアウトしてください</a>。

en: For more information, read our post here
ja: 詳細については、こちらの投稿をお読みください

en: Cleaned Fields (2.10.6)
ja: きれいになったフィールド (2.10.6)

en: Paid Memberships Pro has detected potentially sensitive customer information in the PMPro order meta table. This information will be safely removed from your database. For more information, read our <a href="%s">post here</a>.
ja: Paid Memberships Pro は、Paid Memberships Pro 注文メタテーブルで機密性の高い顧客情報を検出しました。この情報はデータベースから安全に削除します。詳細については、<a href="%s">こちらの投稿</a>をお読みください。

en: <p>Dear !!header_name!!,</p>
ja: <p>!!header_name!! 様。</p>

en: The license key you entered is invalid. Please try again.
ja: 入力したライセンスキーは無効です。再度お試しください。

en: Deprecated
ja: 非推奨

en: Restricting members by username or email was not merged into Paid Memberships Pro. If this feature was being used, a <a href="%s" target="_blank">code recipe</a> will be needed to continue using this functionality.
ja: ユーザー名またはメールアドレスによるメンバーの制限は、Paid Memberships Pro には統合しませんでした。この機能を使用していた場合、この機能を引き続き使用するには<a href="%s" target="_blank">コードレシピ</a>が必要になります。

en: Spam Protection Disabled
ja: スパム保護が無効になっています

en: Cannot find payment method.
ja: 支払い方法が見つかりません。

en: No subscription transaction ID.
ja: サブスクリプショントランザクション ID がありません。

en: Crons Disabled
ja: クローン無効

en: Services Paused
ja: サービスの一時停止

en: There was an error setting up your account. Please contact us.
ja: アカウントの設定中にエラーが発生しました。 お問い合わせください。

en: Lost your password?
ja: パスワードを忘れましたか？

note: translators: %s: User name.
en: <strong>Error:</strong> The password you entered for the username %s is incorrect.
ja: <strong>エラー:</strong> ユーザー名 %s に入力したパスワードが正しくありません。

en: <strong>Error:</strong> The password field is empty.
ja: <strong>エラー:</strong> パスワードを入力していません。

en: <strong>Error:</strong> The username field is empty.
ja: <strong>エラー:</strong> ユーザー名を入力していません。

en: Unknown email address. Check again or try your username.
ja: 不明なメールアドレスです。再度確認するか、ユーザー名でお試しください。

note: translators: %s: User name.
en: <strong>Error:</strong> The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
ja: <strong>エラー:</strong> ユーザー名 <strong>%s</strong> は、このサイトに登録していません。ユーザー名が不明な場合は、代わりにメールアドレスを入力してください。

en: Delete any related membership history. Order history will be retained.
ja: 関連する会員履歴を削除します。 注文履歴は残ります。

en: Cancel any related membership levels first. This may trigger cancellations at the gateway or other third party services.
ja: 関連するメンバーシップレベルを最初にキャンセルします。 これにより、ゲートウェイまたは他のサードパーティサービスでキャンセルが発生する場合があります。

en: <strong>Warning:</strong> This user has an active membership level.
ja: <strong>警告:</strong> このユーザーは有効なメンバーシップを持っています。

en: <strong>Warning:</strong> One or more users for deletion have an active membership level.
ja: <strong>警告:</strong> 削除する1人以上のユーザーのメンバーシップレベルが有効です。

en: What should be done with the PMPro Membership data for these users?
ja: これらのユーザーの PMPro メンバーシップデータはどうすればよいですか ?

en: Only users with the <code>pmpro_manage_pause_mode</code> capability are able to deactivate pause mode.
ja: <code>pmpro_manage_pause_mode</code> 機能を持つユーザーのみが一時停止モードを無効にできます。

en: Update my primary domain and reactivate all services
ja: プライマリドメインを更新し、すべてのサービスを再び有効にします

en: Dismiss notice and keep all services paused
ja: 通知を無視し、すべてのサービスを一時停止したままにします

en: <strong>Warning:</strong> We have detected that your site URL has changed. All PMPro-related cron jobs and automated services have been disabled. Paid Memberships Pro considers %s to be the site URL.
ja: <strong>警告:</strong> サイト URL を変更したことを検出しました。すべての PMPro 関連の cron ジョブと自動サービスを無効にしました。 Paid Memberships Pro では %s がサイト URL であると見なされます。

en: Site URL Change Detected
ja: サイト URL の変更を検出しました

en: Note: You are using the free Stripe payment gateway integration. There is no additional fee for payment processing above what Stripe charges.
ja: 注: 無料の Stripe 支払いゲートウェイ統合を使用しています。 Stripe の請求額を超える支払い処理に追加料金はかかりません。

en: Manage billing
ja: 請求の管理

en: User is not logged in.
ja: ユーザーはログインしていません。

en: Collect Tax IDs in Stripe Checkout
ja: Stripe Checkout で納税者 ID を収集する

en: Calculate Tax in Stripe Checkout
ja: Stripe Checkout で税金を計算する

en: Show Payment Request Button for On-Site Payments
ja: 現地支払いの場合は支払いリクエストボタンを表示する

en: Show Billing Address Fields in PMPro Checkout Form
ja: PMPro チェックアウトフォームに請求先住所フィールドを表示する

en: Embed the payment information fields on your Membership Checkout page or use the Stripe-hosted payment page (Stripe Checkout). If using Stripe Checkout, be sure that all webhook events listed above are set up in Stripe.
ja: Membership Checkout ページに支払い情報フィールドを埋め込むか、Stripe がホストする支払いページ (Stripe Checkout) を使用します。 Stripe Checkout を使用する場合は、上記のすべての Webhook イベントを Stripe で設定していることを確認してください。

en: Last Received
ja: 最終受信時

en: Event Type
ja: イベントタイプ

en: All webhooks appear to be working correctly.
ja: すべての Webhook が正しく動作しているようです。

en: Last Sent
ja: 最終送信時

en: Working
ja: 動作中

en: Never Received
ja: 受け取ったことがありません

en: Webhook Status
ja: Webhook ステータス

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Pause Mode
ja: 一時停止モード

en: Last Known Site URL
ja: 最後に知られているサイト URL

en: Current Site URL
ja: 現在のサイト URL

en: Registered
ja: 登録済み

en: Display Name
ja: 表示名

en: Error uploading file. Too many files with the same name.
ja: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。同じ名前のファイルが多すぎます。

en: Exit Wizard and Return to Dashboard
ja: ウィザードを終了してダッシュボードに戻る

en: All Set!
ja: 設定を完了しました。

en: General Info
ja: 全般情報

en: Other
ja: その他

en: Courses
ja: コース

en: Community
ja: コミュニティ

en: Association
ja: 協会

en: Payment gateways may be configured under "Payment Gateway & SSL Settings".
ja: 支払いゲートウェイは、「支払いゲートウェイと SSL 設定」で設定できます。

en: Other/Setup Later
ja: その他 / 後で設定

en: After connecting to Stripe, it is important to <a href="%s" target="_blank">set up your Stripe webhooks</a> to make sure that PMPro is notified of events that happen in Stripe.
ja: Stripe に接続した後、 <a href="%s" target="_blank">Stripe Webhook を設定して、</a> Stripe で発生したイベントが Paid Memberships Pro に通知されるようにすることが重要です。

en: After clicking "Submit and Continue", you will be redirected to Stripe to finish connecting PMPro to your Stripe account. If you do not already have a Stripe account and do not want to set one up at this time, please select "Other/Setup Later" instead.
ja: 「送信して続行」をクリックすると Stripe にリダイレクトし Paid Memberships Pro と Stripe アカウントの接続を完了します。 Stripe アカウントをまだお持ちでなく、現時点では設定したくない場合は、代わりに「その他 / 後で設定」を選択してください。

en: We have detected you previously connected to Stripe, to change your Stripe account please adjust it in the "Payment Gateway & SSL" settings.
ja: 以前に Stripe に接続したことを検出しました。Stripe アカウントを変更するには、「支払いゲートウェイと SSL」設定で調整してください。

en: Configure Your Payment Gateway
ja: 支払いゲートウェイを構成する

en: Your payment gateway can accept many currencies and automatically convert payments for you.
ja: 支払いゲートウェイは多くの通貨を受け入れ、支払いを自動的に変換できます。

en: Select the currency for your membership site.
ja: メンバーシップサイトの通貨を選択します。

en: every
ja: 毎

en: Amount (i.e. "10")
ja: 金額 (つまり「10」)

en: Level Name
ja: レベル名

en: Set up your first membership levels from this wizard. You can set up more membership levels with additional settings later.
ja: このウィザードから最初のメンバーシップレベルを設定します。後で追加設定を使用して、さらに多くのメンバーシップレベルを設定できます。

en: Enter Your Support License Key (optional)
ja: サポートライセンスキーを入力する (オプション)

en: Yes, I will be collecting payments for my memberships.
ja: はい、メンバーシップの支払いを徴収します。

en: We detected you have pages assigned for Paid Memberships Pro, this option is disabled.
ja: Paid Memberships Pro にページを割り当てていることを検出しました。このオプションは無効になっています。

en: Yes, generate the required plugin pages for me. (Recommended)
ja: はい、必要なプラグインページを生成します。 (推奨)

en: -- Select --
ja: -- 選択する --

en: Choose the answer that best fits the primary value of your membership site.
ja: メンバーシップサイトの主な価値に最も適した答えを選択してください。

en: What type of membership site are you creating?
ja: どのようなメンバーシップサイトを制作していますか ?

en: Tell us about your membership site to get up and running in 5 easy steps.
ja: 5つの簡単なステップで立ち上げて運営できるメンバーシップサイトについて教えてください。

en: Welcome to Your New Membership Site
ja: 新しいメンバーシップサイトへようこそ

en: View docs
ja: ドキュメントを表示する

en: Not sure where to start? Take a look at our documentation.
ja: どこから始めればよいかわかりませんか ? ドキュメントをご覧ください。

en: Finish configuring your payment gateway.
ja: 支払いゲートウェイの構成を完了します。

en: Payments
ja: 支払い

en: View available Add Ons
ja: 利用可能なアドオンを表示する

en: Add more features to your membership site.
ja: メンバーシップサイトにさらに機能を追加します。

en: More functionality
ja: さらなる機能性

en: OR
ja: または

en: Here are some recommended Add Ons for your business.
ja: ビジネスに推奨されるアドオンをいくつか紹介します。

en: What's next?
ja: 次は何ですか ?

en: Your membership site is ready.
ja: メンバーシップサイトが完成しました。

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます !

en: Setup Complete
ja: セットアップ完了

en: Skip
ja: スキップ

en: Submit and Continue
ja: 送信して続行する

en: Sharing non-sensitive membership site data helps us analyze how our plugin is meeting your needs and identify opportunities to improve. Can be turned off under "Advanced" Settings.
ja: 機密性のないメンバーシップサイトデータを共有することは、プラグインがお客様のニーズをどのように満たしているかを分析し、改善の機会を特定するのに役立ちます。 「詳細設定」でオフにできます。

en: No - Do not track usage of Paid Memberships Pro on my site.
ja: いいえ - 私のサイトでの Paid Memberships Pro の使用状況を追跡しません。

en: Yes - Allow usage of Paid Memberships Pro to be tracked.
ja: はい - Paid Memberships Pro の使用状況の追跡を許可します。

en: Enable Tracking?
ja: 追跡を有効にしますか ?

en: Show excerpts to non-members?
ja: 非会員に抜粋を表示しますか ?

en: Configure advanced settings relating to your membership site. You can configure additional settings later.
ja: メンバーシップサイトに関する詳細設定を行います。後で追加の設定を構成できます。

note: translators: %s is the Level Name.
en: Are you sure you want to delete membership level %s? Any gateway subscriptions or third-party connections with a member's account will remain active.
ja: メンバーシップレベル %s を削除してもよろしいですか ? メンバーのアカウントとのゲートウェイサブスクリプションまたはサードパーティ接続はアクティブなままになります。

en: unlimited
ja: 無制限

en: Setup Wizard
ja: セットアップウィザード

note: translators: $1$s - Paid Memberships Pro plugin name; $2$s - WP.org review link.
en: Please <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">rate us %2$s on WordPress.org</a> to help others find %3$s. Thank you from the %4$s team!
ja: 他の人が %3$s を見つけられるように、<a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org で %2$s を評価してください</a>。 %4$s チームの皆様、ありがとうございました !

en: Required at Checkout?
ja: チェックアウト時に必要ですか ?

en: Sorry, the file %s was not uploaded.
ja: 申し訳ありませんが、ファイル %s をアップロードしませんでした。

en: Select2 / Autocomplete
ja: 選択2 / オートコンプリート

en: Select / Dropdown
ja: 選択 / ドロップダウン

en: Delete Group
ja: グループを削除する

en: Unable to add/update user fields for this member
ja: このメンバーのユーザーフィールドを追加 / 更新できません

en: Stripe Customer
ja: Stripe の顧客

en: Plugin updated successfully.
ja: プラグインの更新に成功しました。

en: Delete Field
ja: フィールドを削除する

en: Close Field
ja: フィールドを閉じる

en: One option per line. To set separate values and labels, use value:label.
ja: 1行に1つのオプション。個別の値とラベルを設定するには、value:label を使用します。

en: Options
ja: オプション

en: Descriptive text for users or admins submitting the field.
ja: フィールドを送信するユーザーまたは管理者用の説明テキスト。

en: Hint (optional)
ja: ヒント (オプション)

en: Assign a custom CSS selector to the field
ja: カスタム CSS セレクターをフィールドに割り当てる

en: Field Element Class (optional)
ja: フィールド要素クラス (オプション)

en: Assign a custom CSS selector to the field's wrapping div
ja: カスタム CSS セレクターをフィールドのラッピング div に割り当てる

en: Field Wrapper Class (optional)
ja: フィールドラッパークラス (オプション)

en: [Inherit Group Setting]
ja: 「グループ設定を継承する」

en: Show field on user profile?
ja: ユーザープロフィールにフィールドを表示しますか ?

en: Read Only?
ja: 読み取り専用ですか ?

en: Hidden
ja: 非表示

en: Read-Only
ja: 読み取り専用

en: Number
ja: 番号

en: File
ja: ファイル

en: Multi Select
ja: 複数選択

en: Radio
ja: ラジオボタン

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Text Area
ja: テキストエリア

en: Text
ja: テキスト

en: Single word with no spaces. Underscores are allowed.
ja: スペースを含まない単一の単語。アンダースコアは使用できます。

en: Brief descriptive text for the field. Shown on user forms.
ja: フィールドの簡単な説明テキスト。ユーザーフォームに表示されます。

en: Delete field
ja: フィールドを削除する

en: Duplicate
ja: 複製する

en: Duplicate field
ja: 重複したフィールド

en: Edit field
ja: フィールドを編集する

en: Move Field Down
ja: フィールドを下に移動する

en: Move Field Up
ja: フィールドを上に移動する

note: translators: a plus sign dashicon
en: %s Add Field
ja: %s フィールドを追加する

en: Label
ja: ラベル

en: Manage Fields in This Group
ja: このグループのフィールドを管理する

en: Restrict Fields for Membership Levels
ja: メンバーシップレベルのフィールドを制限する

en: Description (optional, visible to users)
ja: 説明 (オプション、ユーザーに表示)

en: Yes (only admins)
ja: はい (管理者のみ)

en: Show fields on user profile?
ja: ユーザープロフィールのフィールドを表示しますか ?

en: Show fields at checkout?
ja: チェックアウト時にフィールドを表示しますか ?

en: Expand and Edit Group
ja: グループの展開と編集

en: Group Name
ja: グループ名

en: Move Group Down
ja: グループを下に移動する

en: Move down
ja: 下に移動する

en: Move Group Up
ja: グループを上に移動する

en: Move up
ja: 上に移動する

en: Extra Fields:
ja: 追加フィールド:

en: The %s fields are required.
ja: %s フィールドは必須です。

en: The %s field is required.
ja: %s フィールドは必須です。

en: Choose from the most popular %s
ja: 最も人気の %s から選択する

en: Add or remove %s
ja: %s を追加または削除する

en: Separate %s with commas
ja: %s はカンマで区切る

en: New %s Name
ja: 新規%s名

en: Add New %s
ja: 新規%sを追加

en: Update %s
ja: %sを更新

en: Edit %s
ja: %sを編集

en: All %s
ja: すべての%s

en: Popular %s
ja: 人気の %s

en: Search %s
ja: %sを検索する

en: More Information
ja: 詳しくは

en: PHP Sessions
ja: PHP セッション

en: Current File: %s
ja: 現在のファイル: %s

en: Choose one or more.
ja: 1つ以上選択してください。

note: translators: a plus sign dashicon
en: %s Add Field Group
ja: %s フィールドグループを追加する

en: Groups are used to define a collection of fields that should be displayed together under a common heading. Group settings control field locations and membership level visibility.
ja: グループは、共通の見出しの下にまとめて表示されるフィールドのコレクションを定義するために使用されます。グループ設定は、フィールドの場所とメンバーシップレベルの表示を制御します。

en: Save All Changes
ja: すべての変更を保存する

en: This website has additional user fields that are set up with code. Coded fields cannot be edited here and will show in addition to the fields set up on this page.
ja: このサイトには、コードで設定された追加のユーザーフィールドがあります。コード化されたフィールドはここでは編集できません。このページで設定されたフィールドに加えて表示されます。

en: Your user field settings have been updated.
ja: ユーザーフィールドの設定を更新しました。

en: Error finding report data. Make sure transients are working.
ja: レポートデータの検索中にエラーが発生しました。トランジェントが機能していることを確認してください。

en: Add On
ja: アドオン

en: What type of membership level do you want to create?
ja: どのような種類のメンバーシップレベルを作成したいですか ?

en: Protect access to other content including custom post types (CPTs), courses, events, products, communities, podcasts, and more. <a href="%s" rel="nofollow noopener" target="_blank">Read our documentation on restricting content</a>.
ja: カスタム投稿タイプ (CPT)、コース、イベント、製品、コミュニティ、ポッドキャストなどの他のコンテンツへのアクセスを保護します。<a href="%s" rel="nofollow noopener" target="_blank">コンテンツの制限に関するドキュメントをお読みください</a>。

en: Other Content Types
ja: その他のコンテンツタイプ

en: <a target="_blank" href="%1$s">Add</a> or <a target="_blank" href="%2$s">edit</a> a single page to protect it.
ja: 単一ページを<a target="_blank" href="%1$s">追加</a>または<a target="_blank" href="%2$s">編集して</a>保護します。

en: Single Pages
ja: 単一ページ

en: <a target="_blank" href="%1$s">Add</a> or <a target="_blank" href="%2$s">edit</a> a single post to protect it.
ja: 単一の投稿を<a target="_blank" href="%1$s">追加</a>または<a target="_blank" href="%2$s">編集して</a>保護します。

en: Single Posts
ja: 単一の投稿

en: Select categories to bulk protect posts.
ja: 投稿を一括保護するカテゴリーを選択する。

en: Protect access to posts, pages, and content sections with built-in PMPro features. If you want to protect more content types, <a href="%s" rel="nofollow noopener" target="_blank">read our documentation on restricting content</a>.
ja: 組み込みの Paid Memberships Pro 機能を使用して、投稿、ページ、コンテンツセクションへのアクセスを保護します。より多くのコンテンツタイプを保護したい場合は、<a href="%s" rel="nofollow noopener" target="_blank">コンテンツの制限に関するドキュメントをお読みください</a>。

en: Expiration Settings
ja: 有効期限を設定する

en: Set the member pricing for this level. The initial payment is collected immediately at checkout. Recurring payments, if applicable, begin one cycle after the initial payment. Changing the level price only applies to new members and does not affect existing members of this level.
ja: このレベルの会員価格を設定します。最初の支払いはチェックアウト時にすぐに徴収されます。定期支払いは、該当する場合、最初の支払いの1サイクル後に開始されます。レベルの価格の変更は新しいメンバーにのみ適用され、このレベルの既存のメンバーには影響しません。

en: Use the placeholder variable <code>%1$s</code> in your checkout <a href="%2$s" title="Edit Membership Email Templates">email templates</a> to include this information.
ja: この情報を含めるには、チェックアウト<a href="%2$s" title="メンバーシップメールテンプレートの編集">メールテンプレート</a>でプレースホルダー変数<code>%1$s</code>を使用します。

en: General Information
ja: 一般情報

en: View Members
ja: メンバーを表示

en: View at Checkout
ja: チェックアウト時に表示

note: translators: %s is the Level ID.
en: Edit Level ID: %s
ja: レベル ID を編集: %s

en: Allow anyone to purchase a gift of membership.
ja: 誰でもメンバーシップギフトを購入できるようにします。

en: Gift
ja: ギフト

en: Give admins the ability to approve or deny members.
ja: 管理者にメンバーを承認または拒否する権限を与える。

en: Approval
ja: 承認

en: Show all settings. I want to create an advanced membership level.
ja: すべての設定を表示します。上級メンバーシップレベルを作成したいと考えています。

en: Trial membership that captures recurring payment info at checkout.
ja: チェックアウト時に定期的な支払い情報を取得するトライアルメンバーシップ。

en: Trial
ja: トライアル

en: Charge a one-time payment for a level that never expires.
ja: 有効期限のないレベルに対して1回限りの支払いを請求します。

en: Lifetime
ja: 生涯

en: Charge a one-time payment for a fixed period.
ja: 一定期間の一括払いを請求する。

en: One Time
ja: 一度

en: Charge a recurring annual subscription that never ends.
ja: 終了しない定期的な年間のサブスクリプションを請求する。

en: Charge a recurring monthly subscription that never ends.
ja: 終了しない定期的な月間のサブスクリプションを請求する。

en: A free membership level that never expires.
ja: 有効期限のない無料のメンバーシップレベル。

en: Manage User Fields
ja: ユーザーフィールドの管理

en: User Fields
ja: ユーザーフィールド

en: Already purchased? <a href="%s">Enter your license key here</a>
ja: すでにご購入済みですか ? <a href="%s">ここにライセンスキーを入力してください</a>

en: Get %s and more with a %s license.
ja: %s ライセンスを使用して %s などを入手してください。

en: Close Popup
ja: ポップアップを閉じる

en: Install
ja: インストール

en: Update Now
ja: 今すぐ更新

note: translators: %s - Add On status label.
en: Status: %s
ja: ステータス: %s

note: translators: %s - Add On license label.
en: License: %s
ja: ライセンス: %s

en: Builder
ja: ビルダー

en: Plus
ja: プラス

en: Standard
ja: 標準

en: View All
ja: すべて表示

en: Search Add Ons...
ja: アドオンを検索...

en: Search Add Ons
ja: アドオンを検索

en: Premium
ja: プレミアム

en: Popular
ja: 人気

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Paid Memberships Pro Login Page
ja: Paid Memberships Pro ログインページ

en: Order %s deleted successfully.
ja: オーダー %s は正常に削除されました。

en: Membership Required
ja: メンバーシップが必要です

en: Modify the 'no access' message on the Memberships > Advanced Settings page.
ja: 「メンバーシップ > 詳細設定」ページで「アクセスなし」メッセージを変更します。

en: Bad response code %s.
ja: 不正な応答コード %s。

en: Click here if the payment form does not open automatically.
ja: お支払いフォームが自動的に開かない場合は、ここをクリックしてください。

en: Click here if you are not redirected automatically.
ja: 自動的にリダイレクトされない場合は、ここをクリックしてください。

en: This email is sent to the admin as confirmation of a refunded payment. The email is sent after your membership site receives notification of a successful payment refund through your gateway.
ja: このメールは、払い戻しの確認として管理者に送信されます。このメールは、メンバーシップサイトがゲートウェイ経由で支払いの払い戻しが成功したという通知を受信した後に送信されます。

en: Refund (admin)
ja: 払い戻し (管理者)

en: This email is sent to the member as confirmation of a refunded payment. The email is sent after your membership site receives notification of a successful payment refund through your gateway.
ja: このメールは、払い戻しの確認としてメンバーに送信されます。このメールは、メンバーシップサイトがゲートウェイ経由で支払いの払い戻しが成功したという通知を受信した後に送信されます。

en: Admin: There was a problem processing the refund
ja: 管理者: 返金の処理で問題が発生しました

en: Please contact the site administrator.
ja: サイト管理者にご連絡ください。

en: Could not get Customer Portal URL. This feature may not be set up in Stripe.
ja: カスタマーポータルの URL を取得できませんでした。この機能は Stripe では設定できない場合があります。

en: Could not get Stripe customer for user.
ja: ユーザーの Stripe 顧客を取得できませんでした。

en: Could not create checkout session.
ja: チェックアウトセッションを作成できませんでした。

en: Could not get price for recurring payment.
ja: 定期支払いの金額を取得できませんでした。

en: Could not get price for initial payment.
ja: 初回支払いの金額を取得できませんでした。

en: Could not get product ID.
ja: プロダクト ID を取得できませんでした。

en: Could not get customer.
ja: 顧客を獲得できませんでした。

en: Your previous order has not yet been processed. Submitting your payment again will cause a separate charge to be initiated.
ja: 前回のご注文をまだ処理していません。支払いを再度送信すると、別途料金が発生します。

en: Tax IDs are only collected if you have enabled Stripe Tax. Stripe only performs automatic validation for ABN, EU VAT, and GB VAT numbers. You must verify that provided tax IDs are valid during the Session for all other numbers.
ja: 納税者 ID は、Stripe Tax を有効にしている場合にのみ収集されます。 Stripe は、ABN、EU VAT、および GB VAT 番号の自動検証のみを実行します。提供された納税者 ID がセッション中に他のすべての番号に対して有効であることを確認する必要があります。

en: Yes, collect tax IDs.
ja: はい、納税者番号を収集します。

en: No, do not collect tax IDs.
ja: いいえ、納税者番号を収集しません。

en: Stripe Tax is only available when using Stripe Checkout (the Stripe-hosted payment page). You must <a target="_blank" href="%s">activate Stripe Tax</a> in your Stripe dashboard. <a target="_blank" href="%s">More information about Stripe Tax »</a>
ja: Stripe Tax は、Stripe Checkout (Stripe がホストする支払いページ) を使用する場合にのみ利用できます。 Stripe ダッシュボードで<a target="_blank" href="%s">Stripe Tax を有効にする</a>必要があります。 <a target="_blank" href="%s">Stripe Tax についてさらに詳しく »</a>

en: Calculate tax on top of membership price
ja: メンバーシップ金額に加えて税金を計算する

en: Membership price includes tax
ja: メンバーシップ料金は税込みです

en: Do not calculate tax
ja: 税金を計算しない

en: Always
ja: 常時

en: Only when necessary
ja: 必要な場合のみ

en: Collect Billing Address in Stripe Checkout
ja: Stripe Checkout で請求先住所を収集する

en: Accept payments in Stripe (Stripe Checkout)
ja: Stripe で支払いを受け入れる (Stripe Checkout)

en: Accept payments on this site
ja: このサイトで支払いを受け入れる

en: Payment Flow
ja: お支払いの流れ

note: translators: %1$s is the Transaction ID. %1$s is the Gateway Error
en: Admin: There was a problem processing a refund for transaction ID %1$s. Gateway Error: %2$s.
ja: 管理者: トランザクション ID %1$s の返金処理で問題が発生しました。ゲートウェイエラー: %2$s。

note: translators: %1$s is the Transaction ID. %2$s is the user display name that initiated the refund. translators: %1$s is the Transaction ID. %2$s is the user display name that initiated the refund.
en: Admin: Order successfully refunded on %1$s for transaction ID %2$s by %3$s.
ja: 管理者: %3$s により、トランザクション ID %2$s の %1$s で注文を正常に返金しました。

en: Skip the extra confirmation after users return from PayPal.
ja: ユーザーが PayPal から戻った後の追加の確認をスキップします。

en: Require an extra confirmation after users return from PayPal.
ja: ユーザーが PayPal から戻った後、追加の確認を要求します。

en: Just Deactivate
ja: 無効化のみ

en: Submit and Deactivate
ja: 送信して無効化する

en: Submitting form
ja: フォーム送信

en: Details (optional)
ja: 詳細 (オプション)

en: Didn't work
ja: うまく動かない

en: Only required temporarily
ja: 一時的に必要だった

en: Installed by mistake
ja: 間違ってインストールした

en: Found a better plugin
ja: より良いプラグインを見つけた

en: Not the features I wanted
ja: 私が欲しい機能ではない

en: Lack of documentation
ja: ドキュメントの不足

en: Set up is too difficult
ja: 設定が難しすぎる

en: Before you deactivate the plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
ja: プラグインを無効にする前に、その理由を簡単に教えていただけますか ?

en: Sorry to see you go
ja: あなたを見送るのが申し訳ない

en: No Thank You
ja: いいえ、結構です

en: Yes Please
ja: はい、お願いします

en: Thank you for opting in to tracking. Would you like to receive occasional news about this %s, including details of new features and special offers?
ja: 追跡を選択していただきありがとうございます。新機能や特別オファーの詳細など、この %s に関するニュースを不定期に受け取りたいですか ?

en: Do Not Allow
ja: 許可しない

en: Allow
ja: 許可する

en: Thank you for installing our %1$s. We'd like your permission to track its usage on your site and subscribe you to our newsletter. We won\'t record any sensitive data, only information regarding the WordPress environment and %1$s settings, which we will use to help us make improvements to the %1$s. Tracking is completely optional.
ja: %1$s をインストールしていただきありがとうございます。あなたのサイトでの使用状況を追跡し、ニュースレターを購読する許可をお願いします。機密データは記録しません。WordPress 環境と %1$s の設定に関する情報のみを記録します。これらの情報は、%1$s を改善するために使用します。追跡は完全にオプションです。

en: Thank you for installing our %1$s. We would like to track its usage on your site. We don't record any sensitive data, only information regarding the WordPress environment and %1$s settings, which we will use to help us make improvements to the %1$s. Tracking is completely optional.
ja: %1$s をインストールしていただきありがとうございます。あなたのサイトでの使用状況を追跡したいと考えています。機密データは記録せず、WordPress 環境と %1$s の設定に関する情報のみを記録します。これらの情報は、%1$s を改善するために使用します。追跡は完全にオプションです。

en: We can't detect any product information. This is most probably because you have not included the code snippet.
ja: 製品情報は検出できません。これはおそらく、コードスニペットが含まれていないことが原因です。

en: Once Monthly
ja: 月1回

en: Once Weekly
ja: 週1回

en: Read more about what data we collect.
ja: 当社が収集するデータについて詳しくは、こちらをご覧ください。

en: Share your usage data to help us improve Paid Memberships Pro. We use this data to analyze how our plugin is meeting your needs and identify new opportunities to help you create a thriving membership business. You can always visit the Advanced Settings and change this preference.
ja: Paid Memberships Pro の改善に役立てるため、使用状況データを共有してください。私たちはこのデータを使用して、プラグインがお客様のニーズをどのように満たしているかを分析し、会員制ビジネスの成功に役立つ新しい機会を特定します。いつでも詳細設定にアクセスして、この設定を変更できます。

en: No library conflicts detected.
ja: ライブラリの競合は検出されませんでした。

en: Library Conflicts
ja: ライブラリの競合

en: Paid Memberships Pro Pages
ja: Paid Memberships Pro ページ

[ctx: Dropdown label, e.g. Show All Users]
en: Show
ja: 表示する

en: Users
ja: ユーザー

[ctx: Search form label]
en: Search
ja: 検索する

note: translators: %s: A link to the docs for the pmpro_tax filter.
en: US only. If values are given, tax will be applied for any members ordering from the selected state. For non-US or more complex tax rules, use the %s.
ja: 米国のみ。値が指定されている場合、選択した州から注文したメンバーに税金が適用されます。米国以外の税金ルール、またはより複雑な税金ルールの場合は、%s を使用します。

en: Paid Memberships Pro - SSL Settings
ja: Paid Memberships Pro - SSL 設定

en: Payment Gateway Settings
ja: 支払いゲートウェイの設定

en: Paid Memberships Pro - Payment Gateway Settings
ja: Paid Memberships Pro - 支払いゲートウェイの設定

note: translators: %1$s is the date and %2$s is the time.
en: %1$s at %2$s
ja: %2$s の %1$s

en: Additional Order Information
ja: 追加注文情報

en: View all orders for this subscription
ja: このサブスクリプションのすべての注文を表示する

en: Payment Gateway Information
ja: 支払いゲートウェイ情報

en: MM/YYYY
ja: YYYY年MM月

en: Member Information
ja: 会員情報

en: Refund
ja: 返金

en: View
ja: 表示

note: translators: %s is the Order Code.
en: Refund order %s at the payment gateway. This action is permanent. The user and admin will receive an email confirmation after the refund is processed. Are you sure you want to refund this order?
ja: 支払いゲートウェイで注文 %s を返金します。このアクションは永続的です。返金処理後、ユーザーと管理者に確認メールが届きます。この注文を返金してもよろしいですか ?

en: Error refunding order. Please check the order notes for more information.
ja: 注文の返金エラー。詳細については注文に関する注意事項をご確認ください。

en: Upgrade For Support
ja: サポートのためのアップグレード

en: Open Support Ticket
ja: サポートチケットを開く

en: Manage My Account
ja: マイアカウントを管理

en: <strong>Enter your support license key</strong>. Your license key can be found in your membership email receipt or in your <a href="%s" target="_blank">Membership Account</a>.
ja: <strong>サポートライセンスキーを入力します</strong>。ライセンスキーは、メンバーシップメールの領収書または<a href="%s" target="_blank">メンバーシップアカウント</a>に記載されています。

en: Visit the PMPro <a href="%s" target="_blank">Membership Account</a> page to confirm that your account is active and to find your license key.
ja: PMPro <a href="%s" target="_blank">メンバーシップアカウント</a>ページにアクセスして、アカウントがアクティブであることを確認し、ライセンスキーを見つけます。

en: Save Code
ja: コードを保存する

en: Paid Memberships Pro Usage Tracking
ja: Paid Memberships Pro の使用状況の追跡

en: PaidMembershipsPro.com Usage Tracking
ja: PaidMembershipsPro.com 使用状況追跡

en: Sharing non-sensitive membership site data helps us analyze how our plugin is meeting your needs and identify opportunities to improve. Read about what usage data is tracked:
ja: 機密性のないメンバーシップサイトデータを共有することは、プラグインがお客様のニーズをどのように満たしているかを分析し、改善の機会を特定するのに役立ちます。どのような使用状況データが追跡されるかについてお読みください。

en: Do not track usage of Paid Memberships Pro on my site.
ja: 私のサイトでの Paid Memberships Pro の使用状況を追跡しません。

en: Allow usage of Paid Memberships Pro to be tracked.
ja: Paid Memberships Pro の使用状況を追跡できるようにします。

en: Enable Tracking
ja: 追跡を有効にする

en: Could not create price.
ja: 価格を作成できませんでした。

en: Premium License Status: None
ja: プレミアムライセンスステータス: なし

en: Paid Memberships Pro Add Ons
ja: Paid Memberships Pro アドオン

en: Loading...
ja: 読み込み中…

en: Total:
ja: 合計金額:

en: Renewals:
ja: リニューアル:

en: New:
ja: 最新:

en: Average %s
ja: 平均 %s

en: New %s
ja: 新規 %s

en: Renewal
ja: 更新

en: Your <strong>%1$s</strong> key is active. %1$s accounts include access to documentation and free downloads.
ja: <strong>%1$s</strong> キーはアクティブです。 %1$s アカウントには、ドキュメントへのアクセスと無料ダウンロードが含まれます。

en: Error updating customer record with Stripe.
ja: Stripe で顧客レコードを更新中にエラーが発生しました。

en: Suspicious activity detected. Try again in a few minutes.
ja: 不審なアクティビティが検出されました。数分後にもう一度試してください。

en: Select:
ja: 選択:

en: Cannot get price.
ja: 金額を取得できません。

en: Cannot find product for membership level.
ja: メンバーシップレベルの製品が見つかりません。

en: Error creating subscription for customer.
ja: 顧客のサブスクリプション作成中にエラーが発生しました。

en: Error retrieving payment method.
ja: 支払い方法の取得中にエラーが発生しました。

en: Error processing payment intent.
ja: 支払い意図の処理中にエラーが発生しました。

en: Edit customer in Stripe
ja: Stripe で顧客を編集する

en: No Membership Pages Found
ja: 会員ページが見つかりません

en: Membership Pages
ja: メンバーシップページ

en: View Plans and Pricing
ja: プランと金額を表示する

en: Block IPs from checkout if there are more than %d failures within %d minutes.
ja: %d 分以内に %d を超えるエラーが発生した場合、IP のチェックアウトをブロックします。

en: Yes - Enable Spam Protection
ja: はい - スパム保護を有効にする

en: 2Checkout INS Debug Mode
ja: 2Checkout INS デバッグモード

en: Stripe Webhook Debug Mode
ja: Stripe Webhook デバッグモード

en: PayPal IPN Debug Mode
ja: PayPal IPN デバッグモード

en: Braintree Webhook Debug Mode
ja: Braintree Webhook デバッグモード

en: Authorize.net Silent Post Debug Mode
ja: Authorize.net サイレントポストデバッグモード

en: Use Sessions
ja: セッションを使用する

en: Default Membership Level
ja: デフォルトのメンバーシップレベル

en: Cron Limit
ja: クロン制限

en: On - Browser cache enabled for HTML (ExpiresDefault), this may interfere with Content Restriction after Login. Remove that line from your .htaccess to resolve this problem.
ja: オン - HTML に対してブラウザキャッシュが有効です (ExpiresDefault)。これにより、ログイン後のコンテンツ制限を妨げる可能性があります。この問題を解決するには、.htaccess からその行を削除してください。

en: On - Browser cache enabled for HTML (ExpiresByType text/html), this may interfere with Content Restriction after Login. Remove that line from your .htaccess to resolve this problem.
ja: オン - HTML (ExpiresByType text / html) に対してブラウザキャッシュが有効なため、ログイン後のコンテンツ制限を妨げる可能性があります。この問題を解決するには、.htaccess からその行を削除してください。

en: On - .htaccess contains services/getfile.php usage
ja: オン - .htaccess には services / getfile.php の使用法を含みます

en: Off
ja: オフ

en: Off - No .htaccess file
ja: オフ - .htaccess ファイルなし

en: Unable to access .htaccess file
ja: .htaccess ファイルにアクセスできません

en: PMPRO_GETFILE_ENABLED is off
ja: PMPRO_GETFILE_ENABLED がオフです

en: PMPRO_GETFILE_ENABLED is not set
ja: PMPRO_GETFILE_ENABLED を設定していません

en: .htaccess Cache Usage
ja: .htaccess キャッシュの使用法

en: getfile.php Usage
ja: getfile.php の使用法

en: Missing key.
ja: キーがありません。

en: There was an issue validating your license key: %s
ja: ライセンスキーの検証中に問題が発生しました: %s

en: Having trouble connecting through the button above or otherwise need to use your own API keys?
ja: 上のボタンからの接続に問題がある場合、または独自の API キーを使用する必要がある場合は ?

en: missing
ja: 見当たりません

note: translators: %s: The environment name that is not registered.
en: %s (environment not registered)
ja: %s (環境が登録されていません)

en: Legacy Keys
ja: レガシーキー

note: translators: %s: The gateway name that is not registered.
en: %s (gateway not registered)
ja: %s (ゲートウェイが登録されていません)

en: No Levels Found
ja: レベルが見つかりません

en: Custom Templates
ja: カスタムテンプレート

en: Payment Gateway Environment
ja: 支払いゲートウェイ環境

en: Cron Job Status
ja: Cron ジョブの状態

en: This debug information for your Paid Memberships Pro installation can assist you in getting support.
ja: Paid Memberships Pro インストールに関するこのデバッグ情報は、サポートを受けるのに役立ちます。

en: Custom Level Confirmation Message
ja: カスタムレベル確認メッセージ

en: Read the documentation on switching to Stripe Connect
ja: Stripe Connect への切り替えに関するドキュメントを読む

en: Connected with Legacy Keys
ja: レガシーキーで接続する

en: Customize Email Templates
ja: メールテンプレートのカスタマイズ

en: No membership history found.
ja: 会員履歴が見つかりませんでした。

en: No membership orders found.
ja: メンバーシップ注文が見つかりませんでした。

en: Membership Levels History
ja: メンバーシップレベル履歴

en: Order History
ja: 注文履歴

en: Member History
ja: 会員履歴

en: Hours
ja: 時

en: Hour
ja: 時

en: THIS IS A TEST EMAIL
ja: これはテストメールです

en: Template Saved
ja: テンプレートを保存しました

en: This email is sent to the site administrator when an attempted membership checkout requires additional customer authentication.
ja: このメールは、メンバーシップのチェックアウトを試行する際に追加の顧客認証が必要な場合に、サイト管理者に送信されます。

en: <p>A payment at !!sitename!! for !!user_login!! requires additional customer authentication to complete.</p>
    <p>Below is a copy of the email we sent to !!user_email!! to notify them that they need to complete their payment:</p>
    
    <p>Customer authentication is required to finish setting up your subscription at !!sitename!!.</p>
    
    <p>Please complete the verification steps issued by your payment provider at the following link:</p>
    <p>!!invoice_url!!</p>
ja: <p>!!sitename!! でのお支払い !!user_login!! の場合完了するには追加の顧客認証が必要です。</p>
    <p>以下は、!!user_email!! に送信されたメールのコピーです。支払いを完了する必要があることを通知するには:</p>
    
    <p>!!sitename!! でサブスクリプションの設定を完了するには、顧客認証が必要です。</p>
    
    <p>次のリンクで、支払いプロバイダーが発行した確認手順を完了してください。</p>
    <p>!!invoice_url!!</p>

en: Payment Action Required (admin)
ja: 支払い操作が必要です (管理者)

en: Payment action required: membership for !!user_login!! at !!sitename!!
ja: 支払い操作が必要です: !!sitename!! における !!user_login!! のメンバーシップ

en: This email is sent to the user when an attempted membership checkout requires additional customer authentication.
ja: このメールは、メンバーシップのチェックアウトの際に追加の顧客認証が必要な場合にユーザーに送信されます。

en: <p>Customer authentication is required to finish setting up your subscription at !!sitename!!.</p>
    
    <p>Please complete the verification steps issued by your payment provider at the following link:</p>
    <p>!!invoice_url!!</p>
ja: <p>!!sitename!! でサブスクリプションの設定を完了するには、顧客認証が必要です。</p>
    
    <p>次のリンクで、支払いプロバイダーが発行した確認手順を完了してください。</p>
    <p>!!invoice_url!!</p>

en: Payment Action Required
ja: 支払い操作が必要です

en: Payment action required for your !!sitename!! membership
ja: !!sitename!! メンバーシップには支払い操作が必要です。

en: This email is sent to the member when their expiration date is approaching, at an interval based on the term of the membership.
ja: このメールは、メンバーシップの有効期限が近づくと、メンバーシップ期間に基づいた間隔でメンバーに送信されます。

en: <p>Thank you for your membership to !!sitename!!. This is just a reminder that your membership will end on !!enddate!!.</p>
    
    <p>Account: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>Membership Level: !!membership_level_name!!</p>
    
    <p>Log in to your membership account here: !!login_url!!</p>
ja: <p>!!sitename!! のメンバーシップにご登録いただきありがとうございます。これは、メンバーシップが !!enddate!! に終了することをお知らせするものです。</p>
    
    <p>アカウント: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>メンバーシップレベル: !!membership_level_name!!</p>
    
    <p>ここからメンバーシップアカウントにログインします: !!login_url!!</p>

en: Membership Expiring
ja: メンバーシップの有効期限が切れます

en: Your membership at !!sitename!! will end soon
ja: !!sitename!! のトライアル期間はまもなく終了します

en: This email is sent to the member when their membership expires.
ja: このメールは、メンバーシップの有効期限が切れたときにメンバーに送信します。

en: <p>Your membership at !!sitename!! has ended.</p>
    
    <p>Thank you for your support.</p>
    
    <p>View our current membership offerings here: !!levels_url!!</p>
    
    <p>Log in to manage your account here: !!login_url!!</p>
ja: <p>!!sitename!! のメンバーシップ終了しました。</p>
    
    <p>ご支援いただきありがとうございます。</p>
    
    <p>現在のメンバーシップ特典については、こちらをご覧ください: !!levels_url!!</p>
    
    <p>ここでログインしてアカウントを管理してください: !!login_url!!</p>

en: Membership Expired
ja: メンバーシップの有効期限が切れました

en: Your membership at !!sitename!! has ended
ja: !!sitename!! のメンバーシップは終了しました

en: This email is sent to the member each time a new subscription payment is made.
ja: このメールは、新しい購読料の支払いが行われるたびにメンバーに送信されます。

en: This email is sent when a member's payment method will be expiring soon. This allows the member to update their payment method before a payment failure, which may result in lost access to member features.
ja: このメールは、メンバーの支払い方法の有効期限が間もなく終了するときに送信されます。これにより、メンバーは支払いが失敗してメンバー機能にアクセスできなくなる前に、支払い方法を更新することができます。

en: <p>The payment method used for your membership at !!sitename!! will expire soon. <strong>Please click the following link to log in and update your billing information to avoid account suspension. !!login_url!!</strong></p>
    
    <p>Account: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>The most recent account information we have on file is:</p>
    
    <p>!!billing_name!!</br />
    	!!billing_address!!
    </p>
    
    <p>
    	!!cardtype!!: !!accountnumber!!<br />
    	Expires: !!expirationmonth!!/!!expirationyear!!
    </p>
ja: <p>!!sitename!! でのメンバーシップに使用されるお支払い方法がもうすぐ期限切れになります。<strong>アカウントの停止を避けるために、次のリンクをクリックしてログインし、お支払い情報を更新してください。 !!login_url!!</strong></p>
    
    <p>アカウント: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>私たちがファイルに保存している最新のアカウント情報は次のとおりです。</p>
    
    <p>!!billing_name!!</br />
    	!!billing_address!!
    </p>
    
    <p>
    	!!cardtype!!: !!accountnumber!!<br />
    	有効期限: !!expirationmonth!!/!!expirationyear!!</p>

en: Credit Card Expiring
ja: クレジットカードの有効期限が切れています

en: Credit card on file expiring soon at !!sitename!!
ja: 登録されているクレジットカードは、!!sitename!! でまもなく期限切れになります。

en: This is the membership confirmation email sent to the site administrator for every paid membership checkout on the site.
ja: これは、サイト上の有料メンバーシップのチェックアウトごとにサイト管理者に送信するメンバーシップ確認メールです。

en: Checkout - Paid (admin)
ja: チェックアウト - 有料 (管理者)

en: This is a membership confirmation welcome email sent to a new member or to existing members that change their level and complete a paid checkout on the site.
ja: これは、新規メンバー、またはレベルを変更してサイトで有料チェックアウトを完了した既存メンバーに送信するメンバーシップ確認のウェルカムメールです。

en: Checkout - Paid
ja: チェックアウト - 有料

en: This is the membership confirmation email sent to the site administrator for every membership checkout that has no charge.
ja: これは、無料のメンバーシップチェックアウトごとにサイト管理者に送信するメンバーシップ確認メールです。

en: <p>There was a new member checkout at !!sitename!!.</p>
    <p>Below are details about the new membership account.</p>
    
    <p>Account: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>Membership Level: !!membership_level_name!!</p>
    !!membership_expiration!! !!discount_code!!
    
    <p>Log in to your membership account here: !!login_url!!</p>
ja: <p>!!sitename!! で新しいメンバーのチェックアウトがありました。</p>
    <p>以下は新しいメンバーシップアカウントの詳細です。</p>
    
    <p>アカウント: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>メンバーシップレベル: !!membership_level_name!!</p>
    !!membership_expiration!! !!discount_code!!
    
    <p>ここからメンバーシップアカウントにログインします: !!login_url!!</p>

en: Checkout - Free (admin)
ja: チェックアウト - 無料 (管理者)

en: This is a membership confirmation welcome email sent to a new member or to existing members that change their level when the level has no charge.
ja: これは、新規メンバー、またはレベルが無料のときにレベルを変更する既存のメンバーに送信するメンバーシップ確認のウェルカムメールです。

en: <p>Thank you for your membership to !!sitename!!. Your membership account is now active.</p>
    !!membership_level_confirmation_message!!
    <p>Below are details about your membership account.</p>
    
    <p>Account: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>Membership Level: !!membership_level_name!!</p>
    !!membership_expiration!! !!discount_code!!
    
    <p>Log in to your membership account here: !!login_url!!</p>
ja: <p>!!sitename!! のメンバーシップにご登録いただきありがとうございます。あなたのメンバーシップアカウントは現在アクティブです。</p>
    !!membership_level_confirmation_message!!
    <p>以下はメンバーシップアカウントの詳細です。</p>
    
    <p>アカウント: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>メンバーシップレベル: !!membership_level_name!!</p>
    !!membership_expiration!! !!discount_code!!
    
    <p>ここからメンバーシップアカウントにログインします: !!login_url!!</p>

en: Checkout - Free
ja: チェックアウト - 無料

en: Member checkout for !!membership_level_name!! at !!sitename!!
ja: !!sitename!!で!!membership_level_name!! のメンバーチェックアウト

en: Your membership confirmation for !!sitename!!
ja: !!sitename!! のメンバーシップ確認

en: The site administrator can manually cancel a user's membership through the WordPress admin or the member can cancel their own membership through your site. This email is sent to the site administrator as confirmation of a cancelled membership.
ja: サイト管理者は WordPress 管理者を通じてユーザーのメンバーシップを手動でキャンセルできます。また、メンバーはサイトを通じて自分のメンバーシップをキャンセルできます。このメールは、メンバーシップのキャンセルの確認としてサイト管理者に送信されます。

en: <p>The membership for !!user_login!! at !!sitename!! has been cancelled.</p>
    
    <p>Account: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>Membership Level: !!membership_level_name!!</p>
    <p>Start Date: !!startdate!!</p>
    <p>End Date: !!enddate!!</p>
    
    <p>Log in to your WordPress admin here: !!login_url!!</p>
ja: <p>!!sitename!! における !!user_login!! のメンバーシップをキャンセルしました。</p>
    
    <p>アカウント: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>メンバーシップレベル: !!membership_level_name!!</p>
    <p>開始日: !!startdate!!</p>
    <p>終了日: !!enddate!!</p>
    
    <p>ここから WordPress 管理者にログインします: !!login_url!!</p>

en: Cancel (admin)
ja: キャンセル（管理者）

en: Membership for !!user_login!! at !!sitename!! has been CANCELLED
ja: !!user_login!! のメンバーシップを !!sitename!! でキャンセルしました

en: The site administrator can manually cancel a user's membership through the WordPress admin or the member can cancel their own membership through your site. This email is sent to the member as confirmation of a cancelled membership.
ja: サイト管理者は WordPress 管理者を通じてユーザーのメンバーシップを手動でキャンセルできます。また、メンバーはサイトを通じて自分のメンバーシップをキャンセルできます。このメールは、メンバーシップがキャンセルされたことを確認するためにメンバーに送信されます。

en: <p>Your membership at !!sitename!! has been cancelled.</p>
    
    <p>Account: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>Membership Level: !!membership_level_name!!</p>
    
    <p>If you did not request this cancellation and would like more information please contact us at !!siteemail!!</p>
ja: <p>!!sitename!! のメンバーシップをキャンセルしました。</p>
    
    <p>アカウント: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>メンバーシップレベル: !!membership_level_name!!</p>
    
    <p>このキャンセルをリクエストしておらず、さらに詳しい情報が必要な場合は、!!siteemail までご連絡ください!!</p>

en: Your membership at !!sitename!! has been CANCELLED
ja: !!sitename!! のメンバーシップをキャンセルしました

en: This email is sent out if a recurring payment has failed for a member, usually due to an expired or cancelled credit card. This email is sent to the site administrator.
ja: このメールは、通常はクレジットカードの有効期限が切れているかキャンセルされていることが原因で、メンバーの定期的な支払いが失敗した場合に送信されます。このメールはサイト管理者に送信されます。

en: Membership payment failed for !!display_name!! at !!sitename!!
ja: !!sitename!! で !!display_name!! のメンバーシップの支払いに失敗しました。

en: This email is sent out if a recurring payment has failed, usually due to an expired or cancelled credit card. This email is sent to the member to allowing them time to update payment information without a disruption in access to your site.
ja: このメールは、通常はクレジット カードの有効期限が切れているかキャンセルされていることが原因で、定期的な支払いが失敗した場合に送信されます。このメールはメンバーに送信され、サイトへのアクセスを中断することなく支払い情報を更新できるようになります。

en: Membership payment failed at !!sitename!!
ja: !!sitename!! でメンバーシップの支払いに失敗しました

en: Members can update the payment method associated with their recurring subscription. This email is sent to the site administrator as a confirmation of a payment method update.
ja: メンバーは、定期購読に関連付けられた支払い方法を更新できます。このメールは、支払い方法の更新の確認としてサイト管理者に送信されます。

en: <p>The billing information for !!display_name!! at !!sitename!! has been changed.</p>
    
    <p>Account: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>
    	Billing Information:<br />
    	!!billing_name!!<br />
    	!!billing_street!!<br />
    	!!billing_city!!, !!billing_state!! !!billing_zip!!	!!billing_country!!
    	!!billing_phone!!
    </p>
    
    <p>
    	!!cardtype!!: !!accountnumber!!<br />
    	Expires: !!expirationmonth!!/!!expirationyear!!
    </p>
    
    <p>Log in to your WordPress dashboard here: !!login_url!!</p>
ja: <p>!!sitename!! で変更した !!display_name!! の請求情報</p>
    <p>アカウント: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>
    	請求情報: <br />
    	!!billing_name!!<br />
    	!!billing_street!!<br />
    	!!billing_city!!、!!billing_state!! !!billing_zip!! !!billing_country!! 
    	!!billing_phone!!
    </p>
    <p>
    	!!cardtype!!: !!accountnumber!!<br />
    	有効期限: !!expirationmonth!!/!!expirationyear!!
    </p>
    
    <p>ここから WordPress ダッシュボードにログインします: !!login_url!!</p>

en: Billing information has been updated for !!user_login!! at !!sitename!!
ja: !!sitename!! で !!user_login!! の請求情報を更新しました。

en: Members can update the payment method associated with their recurring subscription. This email is sent to the member as a confirmation of a payment method update.
ja: メンバーは、定期購読に関連付けられた支払い方法を更新できます。このメールは、支払い方法の更新の確認としてメンバーに送信されます。

en: <p>Your billing information at !!sitename!! has been changed.</p><p>Account: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>
    	Billing Information:<br />
    	!!billing_address!!
    </p><p>
    	!!cardtype!!: !!accountnumber!!<br />
    	Expires: !!expirationmonth!!/!!expirationyear!!
    </p><p>If you did not request a billing information change please contact us at !!siteemail!!</p><p>Log in to your membership account here: !!login_url!!</p>
ja: <p>!!sitename!! にあるお支払い情報を変更しました。</p>
    <p>アカウント: !!display_name!! (!!user_email!!)</p>
    <p>
    	請求情報:<br />
    	!!billing_address!!
    </p><p>
    	!!cardtype!!: !!accountnumber!!<br />
    	有効期限: !!expirationmonth!!/!!expirationyear!!
    </p>
    <p>請求先情報の変更をリクエストしていない場合は、!!siteemail!! までご連絡ください。</p>
    <p>ここからメンバーシップアカウントにログインします: !!login_url!!</p>

en: Your billing information has been updated at !!sitename!!
ja: お支払い情報を !!sitename!! で更新しました。

en: The site administrator can manually update a user's membership level through the WordPress admin. This email notifies the site administrator of the level update.
ja: サイト管理者は、WordPress 管理者を通じてユーザーのメンバーシップレベルを手動で更新できます。このメールは、サイト管理者にレベルの更新を通知します。

en: <p>An administrator at !!sitename!! has changed a membership level for !!name!!.</p>
    
    <p>!!membership_change!!</p>
    
    <p>Log in to your WordPress admin here: !!login_url!!</p>
ja: <p>!!sitename!! の管理者 !!name!! のメンバーシップレベルが変更されました。</p>
    
    <p>!!membership_change!!</p>
    
    <p>ここから WordPress 管理者にログインします: !!login_url!!</p>

en: Admin Change (admin)
ja: 管理者の変更 (管理者)

en: Membership for !!user_login!! at !!sitename!! has been changed
ja: !!user_login!! のメンバーシップを !!sitename!! で変更しました

en: The site administrator can manually update a user's membership level through the WordPress admin. This email notifies the member of the level update.
ja: サイト管理者は、WordPress 管理者を通じてユーザーのメンバーシップレベルを手動で更新できます。このメールは、メンバーにレベルの更新を通知します。

en: Your membership at !!sitename!! has been changed
ja: !!sitename!! のメンバーシップを変更しました

en: This is the opening message included in every email sent to members and the site administrator through Paid Memberships Pro.
ja: これは、Paid Memberships Pro を通じてメンバーとサイト管理者に送信されるすべてのメールに含まれる冒頭のメッセージです。

en: Email Header
ja: メールヘッダー

en: This is the closing message included in every email sent to members and the site administrator through Paid Memberships Pro.
ja: これは、Paid Memberships Pro を通じてメンバーとサイト管理者に送信されるすべてのメールに含まれる最後のメッセージです。

en: Email Footer
ja: メールのフッター

en: This email is sent when there is a general message that needs to be communicated to the site administrator.
ja: このメールは、サイト管理者に伝える必要がある一般的なメッセージがある場合に送信されます。

en: Default Email
ja: デフォルトのメールアドレス

en: An email from !!sitename!!
ja: !!sitename!! からのメール

en: Some Add Ons are now merged into the Paid Memberships Pro core plugin. The features of the following plugins are now included in PMPro by default. You should <strong>delete these unnecessary plugins</strong> from your site: <em><strong>%s</strong></em>.
ja: 一部のアドオンは、Paid Memberships Pro コアプラグインに統合しました。次のプラグインの機能をデフォルトで Paid Memberships Pro に含むようになりました。サイトから<strong>これらの不要なプラグインを削除</strong>する必要があります: <em><strong>%s</strong></em>。

note: translators: %s Error Message
en: <strong>Error:</strong> PMPro could not disconnect from the Stripe API. Reason: %s
ja: <strong>エラー:</strong> Paid Memberships Pro は Stripe API から切断できませんでした。理由: %s

note: translators: %s Error Message
en: <strong>Error:</strong> PMPro could not connect to the Stripe API. Reason: %s
ja: <strong>エラー:</strong> Paid Memberships Pro は Stripe API に接続できませんでした。理由: %s

en: Invalid response from the Stripe Connect server.
ja: Stripe Connect サーバーからの無効な応答。

en: Other Stripe Settings
ja: その他の Stripe 設定

en: Test Mode:
ja: テストモード:

en: Note: You are using the free Stripe payment gateway integration. This includes an additional %s fee for payment processing. This fee is removed by activating a premium PMPro license.
ja: 注: 無料の Stripe 支払いゲートウェイ統合を使用しています。これには、支払い処理のための追加の %s 手数料が含まれます。この料金は、プレミアム Paid Memberships Pro ライセンスをアクティブ化すると削除します。

en: Note: You have a valid license and are not charged additional platform fees for payment processing.
ja: 注: 有効なライセンスをお持ちであり、支払い処理のために追加のプラットフォーム料金は請求されません。

en: Connect with Stripe
ja: Stripe に接続

en: This will disconnect all sites using this Stripe account from Stripe. Users will not be able to complete membership checkout or update their billing information. Existing subscriptions will not be affected at the gateway, but new recurring orders will not be created in this site.
ja: これにより、この Stripe アカウントを使用しているすべてのサイトを Stripe から切断します。ユーザーはメンバーシップのチェックアウトを完了したり、請求情報を更新したりすることができなくなります。既存のサブスクリプションはゲートウェイでは影響を受けませんが、このサイトでは新しい定期注文は作成されません。

en: Disconnect From Stripe
ja: Stripe から切断する

en: Your site is using legacy API keys to authenticate with Stripe.
ja: サイトは、Stripe での認証にレガシー API キーを使用しています。

en: Not Connected
ja: 未接続

en: Connected
ja: 接続済み

en: Live Mode:
ja: ライブモード:

en: Stripe Connect Settings
ja: Stripe 接続の設定

en: This is a test order used with the PMPro Email Templates addon.
ja: これは、Paid Memberships Pro メールテンプレートアドオンで使用するテスト注文です。

en: Total Paid
ja: お支払い合計

en: Discount Code Applied
ja: 割引コードが適用されました

en: Payment Instructions (used in Checkout - Email Template)
ja: 支払い手順 (チェックアウト - メールテンプレートで使用)

en: Membership Level Cost Text
ja: メンバーシップレベルの費用テキスト

en: Credit Card Expiration Year (yyyy format)
ja: クレジットカードの有効期限年 (yyyy形式)

en: Credit Card Expiration Month (mm format)
ja: クレジットカードの有効期限月 (mm形式)

en: Credit Card Number (last 4 digits)
ja: クレジットカード番号 (最後の4桁)

en: Billing Info Phone #
ja: 請求先情報の電話番号 #

en: Billing Info Country
ja: 請求先の国

en: Billing Info ZIP Code
ja: 請求先の郵便番号

en: Billing Info State
ja: 請求先の都道府県

en: Billing Info City
ja: 請求先の市区町村

en: Billing Info Street Address
ja: 請求先の番地以下

en: Billing Info Name
ja: 請求先の氏名

en: Billing Info Complete Address
ja: 請求先情報の完全な住所

en: Billing Information
ja: 請求先情報

en: Membership Levels Page URL
ja: メンバーシップレベルページの URL

en: Login URL
ja: ログイン URL

en: Membership End Date
ja: メンバーシップの終了日

en: Membership Start Date
ja: メンバーシップの開始日

en: Membership Level Expiration
ja: メンバーシップレベルの有効期限

en: Membership Level Change
ja: メンバーシップレベルの変更

en: Membership Level Name
ja: メンバーシップレベル名

en: Site Email Address (General Settings > Email OR Memberships > Settings > Email Settings)
ja: サイトのメールアドレス (「一般設定 > メール」 または「メンバーシップ > 設定 > メール設定」)

en: Site Title
ja: サイトのタイトル

en: Display Name (Profile/Edit User > Display name publicly as)
ja: 表示名 (「プロフィール / ユーザーを編集 > 公開名を表示」)

en: General Settings / Membership Info
ja: 一般設定 / メンバーシップ情報

en: Use the placeholder variables below to customize your member and admin emails with specific user or membership data.
ja: 以下のプレースホルダー変数を使用して、特定のユーザーまたはメンバーシップデータを使用してメンバーと管理者のメールをカスタマイズします。

en: Variable Reference
ja: 変数リファレンス

en: Reset Template
ja: テンプレートをリセット

en: Save Template
ja: テンプレートを保存

en: Your current membership will be used for any membership level data.
ja: 現在のメンバーシップは、メンバーシップレベルのデータに使用します。

en: Save Template and Send Email
ja: テンプレートを保存してメールを送信

en: Body
ja: 本文

en: Subject
ja: 件名

en: Disable this email?
ja: このメールアドレスを無効化しますか ?

en: Click here for a description of each email sent to your members and admins at different stages of the member experience.
ja: ここをクリックすると、メンバーエクスペリエンスのさまざまな段階でメンバーと管理者に送信される各メールの説明が表示されます。

en: Hour(s)
ja: 時間

en: Email Templates
ja: メールテンプレート

en: Edit Code: %s
ja: コード編集: %s

en: Error creating plan with PayPal.
ja: PayPal でプランを作成中にエラーが発生しました。

en: Something went wrong creating plan with PayPal; missing PROFILESTATUS.
ja: PayPal でのプランの作成に問題が発生しました。プロファイルステータスがありません。

en: Password Reset
ja: パスワードのリセット

en: A member's Braintree subscription has expired at %s
ja: メンバーの Braintree サブスクリプションは %s に期限切れになりました

en: <p>A member's Braintree subscription has expired at your site. This typically happens if you've set up billing limits on your levels.</p><p>We have not removed the user's membership level.</p><p>You can view details on this user here: %s</p>
ja: <p>メンバーの Braintree サブスクリプションがサイトで期限切れになりました。これは通常、レベルに請求制限を設定している場合に発生します。</p>
    <p>ユーザーのメンバーシップレベルは削除されていません。</p>
    <p>このユーザーの詳細は、%s で確認できます。</p>

en: Checkout was already processed.
ja: チェックアウトはすでに処理されています。

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
ja: パスワードリセット用リンクの期限が切れています。以下から新しいリンクをリクエストしてください。

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
ja: パスワードリセット用リンクが無効のようです。以下から新しいリンクをリクエストしてください。

en: Please check the ReCAPTCHA box to confirm you are not a bot.
ja: ReCAPTCHA ボックスにチェックを入れて、ボットではないことを確認してください。

en: Ukrainian Hryvnia (&#8372;)
ja: ウクライナ グリブナ (₴)

en: Enter comma-separated level IDs.
ja: カンマ区切りのレベル ID を入力します。

en: Restrict Row by Level
ja: レベルごとに行を制限する

en: Error getting subscription with Braintree:
ja: Braintree でサブスクリプションを取得中にエラーが発生しました:

en: Pay with Credit Card
ja: クレジットカード決済

en: Webhook creation failed. Please refresh and try again.
ja: Webhook の作成に失敗しました。更新してもう一度お試しください。

en: Your domain could not be registered with Apple to enable Apple Pay. Please try <a target="_blank" href="%s" title="Apple Pay Settings Page in Stripe">registering your domain manually from the Apple Pay settings page in Stripe</a>.
ja: Apple Pay を有効にするためのドメインを Apple に登録できませんでした。 <a target="_blank" href="%s" title="Stripe の Apple Pay 設定ページ">Stripe の Apple Pay 設定ページからドメインを手動で登録</a>してください。

en: This webpage is being served over HTTP, but the Stripe Payment Request Button will only work on pages being served over HTTPS. To resolve this, you must <a target="_blank" href="%s" title="Configuring WordPress to Always Use HTTPS/SSL">set up WordPress to always use HTTPS</a>.
ja: このページは HTTP 経由で提供していますが、Stripe Payment Request ボタンは HTTPS 経由で提供されているページでのみ機能します。これを解決するには、<a target="_blank" href="%s" title="常に HTTPS / SSL を使用するように WordPress を設定する">常に HTTPS を使用するように WordPress を設定する</a>必要があります。

en: Allow users to pay using Apple Pay, Google Pay, or Microsoft Pay depending on their browser. When enabled, your domain will automatically be registered with Apple and a domain association file will be hosted on your site. <a target="_blank" href="%s" title="More Information about the domain association file for Apple Pay">More Information</a>
ja: ユーザーがブラウザに応じて Apple Pay、Google Pay、または Microsoft Pay を使用して支払うことを許可します。有効にすると、ドメインを自動的に Apple に登録し、ドメイン関連付けファイルをサイトでホストします。 <a target="_blank" href="%s" title="Apple Pay のドメイン関連付けファイルに関する詳細情報">詳しくは</a>

en: Disable Webhook
ja: Webhook を無効にする

en: Rebuild Webhook
ja: Webhook を再構築する

en: A webhook is set up in Stripe, but it is using an old API version.
ja: Stripe で Webhook を設定していますが、古い API バージョンを使用しています。

en: A webhook is set up in Stripe, but it is disabled.
ja: Stripe で Webhook を設定していますが、無効になっています。

en: Stripe integration does not allow billing periods longer than 1 year.
ja: Stripe の統合では、1年を超える請求期間は許可されません。

en: Please edit your discount codes
ja: 割引コードを編集してください

en: The discount codes with issues are highlighted below.
ja: 問題のある割引コードは以下で強調表示されています。

en: The billing details for this discount code are not supported by your gateway.
ja: この割引コードの請求情報詳細は、お使いのゲートウェイではサポートされていません。

en: The billing details for some of your discount codes are not supported by your gateway.
ja: 一部の割引コードの請求情報詳細は、お使いのゲートウェイではサポートされていません。

en: Romanian Leu
ja: ルーマニア・レウ

en: Your billing information cannot be updated at this time.
ja: 現在、請求先情報を更新することはできません。

en: The email could not be sent. This site may not be correctly configured to send emails.
ja: メールを送信できませんでした。このサイトはメールを送信するように正しく構成されていない可能性があります。

en: SendWP is already connected.
ja: SendWP とすでに連携しています。

en: Ask an administrator for install_plugins capability
ja: プラグインのインストール権限については管理者にお問い合わせください

en: Security failed to check pmpro_sendwp_install_nonce
ja: pmpro_sendwp_install_nonce のセキュリティチェックに失敗しました

en: Something went wrong. SendWP was not installed correctly.
ja: 問題が発生しました。SendWP を正常にインストールできませんでした。

en: Other Email Settings
ja: その他のメール設定

en: Please enable email sending inside %s.
ja: %s 内でのメール送信を有効にしてください。

en: View Your SendWP Account
ja: SendWP アカウントを表示

en: Your site is connected to SendWP.
ja: サイトと SendWP の連携が完了しています。

en: Disconnect from SendWP
ja: SendWP との連携を解除

en: Connect to SendWP
ja: SendWP と連携する

en: If you are having issues with email delivery from your server, <a href="%s" title="Paid Memberships Pro - Subscription Delays Add On" target="_blank" rel="nofollow noopener">please read our email troubleshooting guide</a>. As an alternative, Paid Memberships Pro offers built-in integration for SendWP. <em>Optional: SendWP is a third-party service for transactional email in WordPress. <a href="%s" title="Documentation on SendWP and Paid Memberships Pro" target="_blank" rel="nofollow noopener">Click here to learn more about SendWP and Paid Memberships Pro</a></em>.
ja: サーバーからのメール配信に問題がある場合は、 <a href="%s" title="Paid Memberships Pro - サブスクリプション遅延アドオン" target="_blank" rel="nofollow noopener">メールのトラブルシューティングガイドをお読みください</a>。代わりに、Paid Memberships Pro は SendWP の組み込み統合を提供します。<em>オプション: SendWP は、WordPress のトランザクションメール用のサードパーティサービスです。 <a href="%s" title="SendWP と Paid Memberships Pro に関するドキュメント" target="_blank" rel="nofollow noopener">SendWP と Paid Memberships Pro の詳細については、ここをクリックしてください</a></em>。

en: Email Deliverability
ja: メールの配信可否

en: Save All Settings
ja: すべての設定を保存

en: Send Emails From
ja: メール送信者

en: Follow us on Facebook.
ja: Facebook でフォローしてください。

en: Subscribe to our YouTube Channel.
ja: YouTube チャンネルを購読してください。

en: There was an error deleting the webhook.
ja: webhook の削除中にエラーが発生しました。

en: Your webhook is enabled.
ja: webhook が有効化されています。

en: Webhook creation failed. You might already have a webhook set up.
ja: Webhook の作成に失敗しました。すでに Webhook が設定済みの可能性があります。

en: Create Webhook
ja: Webhook を作成

en:  Total Members
ja: 総会員数

en: To delete all PMPro data from the database, set to Yes, deactivate PMPro, and then click to delete PMPro from the plugins page.
ja: データベースから Paid Memberships Pro の全データを消去するには「はい」を選び、Paid Memberships Pro を無効化し、クリックして Paid Memberships Pro をプラグインページから削除してください。

en: Yes - Delete all PMPro Data.
ja: はい - Paid Memberships Pro の全データを削除します。

en: Uninstall PMPro on deletion?
ja: 削除時に Paid Memberships Pro をアンインストールしますか ?

en: [%1$s] PMPro Activity for %2$s: %3$s
ja: [%1$s] Paid Memberships Pro アクティビティ %2$s: %3$s

en: Last Year
ja: 去年

en: Last Month
ja: 先月

en: Membership Account: Member Links
ja: メンバーシップアカウント: 会員リンク

en: Membership Account: My Memberships
ja: メンバーシップアカウント: マイメンバーシップ

en: Member Profile Edit
ja: 会員プロフィールの編集

en: Assign the menu under Appearance > Menus.
ja: このメニューを「外観 > メニュー」で割り当ててください。

en: Display 'Welcome' content when logged in.
ja: ログイン時に「ようこそ」コンテンツを表示します。

en: Log in Form
ja: ログインフォーム

en: To adjust the frequency of this message or disable these emails completely, you can <a %s>update the "Activity Email Frequency" setting here</a>.
ja: このメッセージの頻度を調整したり、こういったメールを完全に無効化したりするには、<a %s>こちらで「アクティビティメールの頻度」設定を更新してください</a>。

en: This email is automatically generated by your WordPress site and sent to your Administration Email Address set under Settings > General in your WordPress dashboard.
ja: このメールは、WordPress サイトによって自動的に生成され、WordPress ダッシュボードの「設定 > 全般」で設定した管理用メールアドレスに送信します。

en: Subscribe to our YouTube Channel
ja: YouTube チャンネルを購読

en: Like us on Facebook
ja: Facebookで「いいね」する

en: Follow @pmproplugin on Twitter
ja: Twitter で @pmproplugin をフォロー

en: PMPro News and Updates
ja: Paid Memberships Pro ニュースとアップデート

en: ...and that is perfectly OK! PMPro is free to use for as long as you want for membership sites of all sizes. Interested in unlimited support, access to over 70 featured-enhancing Add Ons and instant installs and updates? <a %s>Check out our paid plans to learn more</a>.
ja: ...それで大丈夫です ! Paid Memberships Pro は、あらゆる規模のメンバーシップサイトで好きなだけ無料で使用できます。無制限のサポート、70を超える機能強化アドオンへのアクセス、インスタントインストールとアップデートにご興味がありますか ?<a %s>詳細については、有料プランをご覧ください</a>。

en: Note: It is important to review users with access to your membership site data since they control settings and can modify member accounts.
ja: 注: メンバーシップサイトのデータにアクセスできるユーザーを確認することは重要です。ユーザーは設定を制御し、メンバーアカウントを変更できるためです。

en: Membership Managers
ja: メンバーシップ管理

en: Administrators
ja: 管理者

en: Membership Site Administration
ja: メンバーシップサイト管理

en: Required Updates
ja: 必須の更新

en: Plus Add On
ja: プラスアドオン

en: Free Add On
ja: 無料アドオン

en: Active Add Ons
ja: 有効なアドオン

note: translators: %1$s is the attributes for the anchor tag, %2$s is the term being used. translators: %1$s is the attributes for the anchor tag, %2$s is the term being used.
en: No <a %1$s>Discount Codes</a> were used %2$s.
ja: <a %1$s>割引コード</a>は使用されませんでした%2$s。

en: <strong>%1$d orders</strong> used a <a %2$s>Discount Code</a> at checkout. Here is a breakdown of your most used codes:
ja: <strong>%1$d件の注文</strong>で購入手続き時に<a %2$s>割引コードが</a>使用されました。最もよく使用われているコードの内訳は次のとおりです:

en: <strong>%1$d order</strong> used a <a %2$s>Discount Code</a> at checkout:
ja: <strong>%1$d の注文は</strong>チェックアウト時に<a %2$s>割引コード</a>を使用しました:

en: Discount Code Usage
ja: 割引コードの使用法

en: View Signups and Cancellations Report
ja: 登録とキャンセルのレポートを表示

en: Signups and Cancellations
ja: 登録とキャンセル

en: Your membership site made <strong>%1$s</strong> in revenue %2$s.
ja: メンバーシップサイトは%2$sに<strong>%1$s</strong>の収益を上げました。

en: Here's a summary of what happened in your Paid Memberships Pro site %s.
ja: Paid Memberships Pro サイト (%s) で発生した問題の概要は次のとおりです。

en: last month
ja: 先月

en: last week
ja: 先週

en: yesterday
ja: 昨日

en: at
ja: @

en: Include the shortcode %s or the Member Profile Edit block.
ja: ショートコード %s またはメンバープロフィール編集ブロックを含める。

en: Include the shortcode %s or the Log In Form block.
ja: ショートコード %s または Log In Form ブロックを含めます。

en: Use WordPress Default
ja: WordPress のデフォルトを使用

en: Log In Page
ja: ログインページ

en: Error generating the %s page. You will have to choose or create one manually.
ja: %sページの生成中にエラーが発生しました。手動で選択または作成する必要があります。

en: Found an existing version of the %s page and used that one.
ja: %sページの既存のバージョンを見つけ、それを使用しました。

en: Your Profile
ja: あなたのプロフィール

en: Send periodic sales and revenue updates from this site to the administration email address.
ja: このサイトから管理者のメールアドレスに定期的に売上と収益の最新情報を送信します。

en: Weekly
ja: 毎週

en: Activity Email Frequency
ja: アクティビティメールの頻度

en: Communication Settings
ja: コミュニケーション設定

en: Hide the Toolbar from all users with the Subscriber role.
ja: サブスクライバーの役割を持つすべてのユーザーに対してツールバーを非表示にします。

en: WordPress Toolbar
ja: WordPress ツールバー

en: Block all users with the Subscriber role from accessing the Dashboard.
ja: 購読者権限を持つすべてのユーザーによるダッシュボードへのアクセスをブロックします。

en: WordPress Dashboard
ja: WordPress ダッシュボード

en: Restrict Dashboard Access
ja: ダッシュボードへのアクセス制限

en: Customize this menu per level using the <a href="%s" title="Paid Memberships Pro - Nav Menus Add On" target="_blank">Nav Menus Add On</a>. Assign the menu under Appearance > Menus.
ja: <a href="%s" title="Paid Memberships Pro - ナビゲーションメニューアドオン" target="_blank">ナビゲーションメニューアドオン</a>を使用して、このメニューをレベルごとにカスタマイズします。「外観 > メニュー」でメニューを割り当てます。

en: Display the "Log In Widget" menu.
ja: 「ログインウィジェット」メニューを表示。

en: Display a "Log Out" link.
ja: 「ログアウト」リンクを表示。

en: Display "Welcome" content when logged in.
ja: ログイン時に「ようこそ」コンテンツを表示。

en: Log In - PMPro
ja: ログイン - Paid Memberships Pro

en: Display a login form and optional "Logged In" member content.
ja: ログインフォームと、オプションの「ログイン中」メンバーコンテンツを表示します。

en: Log In Widget - PMPro
ja: ログインウィジェット - Paid Memberships Pro

en: Page
ja: 固定ページ

en: Paid Memberships Pro Page
ja: Paid Memberships Pro ページ

en: Add to Menu
ja: メニューに追加

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: Your password has been updated.
ja: パスワードは更新されました。

en: Your current password is incorrect.
ja: 現在のパスワードは正しくありません。

en: Please enter your current password.
ja: 現在のパスワードを入力してください。

en: Update Profile
ja: プロフィールを更新

en: Site administrators must use the WordPress dashboard to update their email address.
ja: サイト管理者は、WordPress ダッシュボードを使用してメールアドレスを更新する必要があります。

en: Required Field
ja: 入力必須欄

en: Display name publicly as
ja: ブログ上の表示名

en: Your profile has been updated.
ja: プロフィールを更新しました。

en: This email is already registered, please choose another one.
ja: このメールアドレスはすでに登録されています。別のものを選択してください。

en: The email address isn&#8217;t correct.
ja: メールアドレスが間違っています。

en: Please enter an email address.
ja: メールアドレスを入力してください。

en: Please enter a display name.
ja: 表示名を入力してください。

en: Log in to edit your profile.
ja: ログインしてプロフィールを編集。

en: Missing confirm key.
ja: 確認キーがありません。

en: Missing request ID.
ja: リクエスト ID がありません。

en: Log Out
ja: ログアウト

note: translators: a generated link to the user's account or profile page translators: the current user's display name
en: Welcome, %s
ja: ようこそ、%sさん

en: Invalid Request
ja: 無効なリクエスト

en: Lost Password?
ja: パスワードを再設定しますか ?

en: Register
ja: 登録

en: Join Now
ja: 今すぐ参加

en: Log In
ja: ログイン

en: Confirm New Password
ja: 新規パスワード (再入力)

en: Strength Indicator
ja: 強度インジケータ

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: Get New Password
ja: 新しいパスワードを取得

en: Username or Email Address
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: You are already signed in.
ja: すでにログインしています。

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ja: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください。新しいパスワードを作成するためのリンクをメールでお送りします。

en: Please complete all fields.
ja: すべてのフィールドに入力してください。

en: New passwords do not match.
ja: 新しいパスワードが一致しません。

en: You've entered an invalid email address.
ja: 無効なメールアドレスを入力しました。

en: Please enter a valid username.
ja: 有効なユーザー名を入力してください。

en: There is no account with that username or email address.
ja: そのユーザー名またはメールアドレスのアカウントはありません。

en: There was a problem updating your password
ja: パスワードの更新中に問題が発生しました

en: Your password has successfully been updated.
ja: パスワードを更新しました。

en: Your reset password key is expired, please request a new key from the password reset page.
ja: パスワードのリセットキーの有効期限が切れています。パスワードのリセットページから新しいキーをリクエストしてください。

en: Your reset password key is invalid.
ja: パスワードのリセットキーが無効です。

en: There was an unexpected error regarding your email. Please try again
ja: メールに関する予期せぬエラーが発生しました。もう一度やり直してください。

en: Check your email for a link to reset your password.
ja: パスワードをリセットするためのリンクをメールで確認してください。

en: There was a problem logging you out.
ja: ログアウト中に問題が発生しました。

en: You are now logged out.
ja: ログアウトしました。

en: Check your email for the confirmation link.
ja: 確認用のリンクをメールで送信しましたので、ご確認ください。

en: There was a problem with your username or password.
ja: ユーザー名またはパスワードに問題がありました。

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: Lost Password
ja: パスワードの再設定

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Member Profile Edit Page
ja: メンバープロフィール編集ページ

en: Select a level for module access
ja: モジュールアクセスのレベルを選択

en: Enable Paid Memberships Pro module visibility?
ja: Paid Memberships Pro モジュールの可視性を有効にしますか ?

en: General
ja: 一般

en: PMPro
ja: Paid Memberships Pro

en: Ghanaian Cedi (&#8373;)
ja: ガーナ・セディ (&#8373;)

en: Non-members
ja: 非会員

en: Require membership level to see this content.
ja: このコンテンツを表示するには、メンバーシップレベルが必要です。

en: Require Membership Level
ja: 必要なメンバーシップレベル

en: Members Per Page
ja: ページごとのメンバー

en: Dismiss this notice.
ja: この通知を非表示にする。

en: Edit Order
ja: 注文を編集

en: Edit User
ja: ユーザーを編集

en: Error
ja: エラー

en: Notifications are occasionally shown on the Paid Memberships Pro settings pages.
ja: 通知は Paid Memberships Pro の設定ページに時々表示されます。

en: Show only security notifications.
ja: セキュリティ通知のみを表示します。

en: Show all notifications.
ja: すべての通知を表示します。

en: Notifications
ja: 通知

en: Recommended: Leave unchecked. Members will still get an email confirmation from PMPro after checkout.
ja: 推奨: チェックを外したままにします。メンバーはチェックアウト後も PMPro から確認メールを受け取ります。

en: Default WP notification email.
ja: デフォルトの WP 通知メール。

en: or the Membership Levels block
ja: またはメンバーシップレベルのブロック

en: or the Membership Confirmation block
ja: またはメンバーシップ確認ブロック

en: or the Membership Checkout block
ja: またはメンバーシップ購入手続きブロック

en: or the Membership Cancel block
ja: またはメンバーシップキャンセルブロック

en: or the Membership Billing block
ja: またはメンバーシップ課金ブロック

en: or the Membership Account block
ja: またはメンバーシップアカウントブロック

en: <strong>Need help?</strong> Your license allows you to open new tickets in our private support area. Purchases are backed by a 30 day, no questions asked refund policy.
ja: <strong>ヘルプが必要ですか ?</strong> ライセンスをお持ちの方は、プライベートサポートエリアで新たにチケットを開くことができます。購入は、30日間の理由を問わない返金ポリシーで保護されています。

en: <strong>Paid Memberships Pro offers plans for automatic updates of Add Ons and premium support.</strong> These plans include a license key which we recommend for all public websites running Paid Memberships Pro. A license key allows you to automatically install Add Ons included in your plan and update active Add Ons included in your plan when a new security, bug fix, or feature enhancement is released.
ja: <strong>Paid Memberships Pro では、アドオンの自動更新とプレミアムサポートのためのプランを提供しています。</strong>これらのプランにはライセンスキーが含まれています。ライセンスキーを使用すると、新しくセキュリティ、バグ修正、または機能強化がリリースされたときに、プランに含まれるアドオンを自動的にインストールしたり、プランに含まれる有効なアドオンを更新したりすることができます。

en: Paid Memberships Pro and our Add Ons are distributed under the <a href="%s" target="_blank">GPLv2 license</a>. This means, among other things, that you may use the software on this site or any other site free of charge.
ja: Paid Memberships Pro とアドオンは <a href="%s" target="_blank">GPLv2 ライセンス</a>で公開されています。これにより、このソフトウェアをこのサイト以外のどんなサイトでも無料でご利用いただけるなどの権利が保証されています。

en: Validate Key
ja: キーを検証

en: <a class="pmpro_license_tag pmpro_license_tag-invalid" href="%s">No License</a>
ja: <a class="pmpro_license_tag pmpro_license_tag-invalid" href="%s">ライセンスなし</a>

en: <a class="pmpro_license_tag pmpro_license_tag-valid" href="%s">Valid License</a>
ja: <a class="pmpro_license_tag pmpro_license_tag-valid" href="%s">有効なライセンス</a>

en: Payflow does not use IPN. To sync recurring subscriptions, please see the <a target="_blank" href="%s" title="the Payflow Recurring Orders Add On">Payflow Recurring Orders Add On</a>.
ja: Payflow は IPN を使用しません。定期的なサブスクリプションを同期するには、<a target="_blank" href="%s" title="Payflow Recurring Orders アドオン">Payflow Recurring Orders アドオン</a>をご覧ください。

en: Note: We do not recommend using PayPal Standard. We suggest using PayPal Express, Website Payments Pro (Legacy), or PayPal Pro (Payflow Pro). <a target="_blank" href="%s" title="More information on why can be found here">More information on why can be found here</a>.
ja: 注: PayPal 標準の使用はお勧めしません。 PayPal Express、Web Payments Pro (レガシー)、または PayPal Pro (Payflow Pro) を使用することをお勧めします。<a target="_blank" href="%s" title="理由の詳細については、こちらをご覧ください">理由の詳細については、こちらをご覧ください</a>。

en: Optional: Offer PayPal Express as an option at checkout using the <a target="_blank" href="%s" title="Paid Memberships Pro - Add PayPal Express Option at Checkout Add On">Add PayPal Express Add On</a>.
ja: オプション: <a target="_blank" href="%s" title="Paid Memberships Pro - チェックアウト時に PayPal Express オプションを追加するアドオン">PayPal Express アドオンを追加</a> を使用して、チェックアウト時にオプションとして PayPal Express を提供します。

en: Optional: Allow more customizable expiration dates using the <a href="%s" title="Paid Memberships Pro - Set Expiration Date Add On" target="_blank" rel="nofollow noopener">Set Expiration Date Add On</a>.
ja: オプション: <a href="%s" title="Paid Memberships Pro - 有効期限設定アドオン" target="_blank" rel="nofollow noopener">Set Expiration Date Add On</a>を使用して、よりカスタマイズ可能な有効期限を許可します。

en: Optional: Allow more customizable trial periods and renewal dates using the <a href="%s" title="Paid Memberships Pro - Subscription Delays Add On" target="_blank" rel="nofollow noopener">Subscription Delays Add On</a>.
ja: オプション: <a href="%s" title="Paid Memberships Pro - サブスクリプション遅延アドオン" target="_blank" rel="nofollow noopener">Subscription Delays Add On</a>を使用して、試用期間と更新日をさらにカスタマイズできるようにします。

en: Optional: Customize your Membership Levels page using the <a href="%s" title="Paid Memberships Pro - Advanced Levels Page Add On" target="_blank">Advanced Levels Page Add On</a>.
ja: オプション: <a href="%s" title="Paid Memberships Pro - 上級レベルページアドオン" target="_blank">Advanced Levels Page Add On</a>を使用して、メンバーシップレベル ページをカスタマイズします。

en: License
ja: ライセンス

en: Default
ja: デフォルト

en: You do not have an active membership. <a href='%s'>Choose a membership level.</a>
ja: 有効なメンバーシップがありません。<a href='%s'>メンバーシップレベルを選択してください。</a>

en: Payment action required: membership for %s at %s
ja: 支払い操作が必要です: %s の %s のメンバーシップ

en: Payment action required for your %s membership
ja: %sメンバーシップに必要な支払い操作

en: Customer authentication is required to finish setting up your subscription. Please complete the verification steps issued by your payment provider.
ja: サブスクリプションの設定を完了するには、お客様の認証が必要です。ご利用の決済会社が発行する認証手順を完了させてください。

en: Customer authentication is required to complete this transaction. Please complete the verification steps issued by your payment provider.
ja: このトランザクションを完了するには、お客様の認証が必要です。ご利用の決済会社が発行する認証手順を完了させてください。

en: Verification steps confirmed. Your payment is processing.
ja: 認証ステップが完了しました。支払いを処理中です。

en:  Invalid fields:
ja:  無効なフィールド:

en: Unknown error.
ja: 不明なエラー。

en: Your order has been refused.
ja: ご注文は拒否されました。

en: Smart Authorization failed.
ja: スマート認証に失敗しました。

en: Order has been rejected by Decision Manager.
ja: Decision Manager により注文が却下されました。

en: Unsupported character set. Verify the character set that you are using to process transactions.
ja: サポートされてない文字セットです。文字セットを確認して取引を進めてください。

en: Address match not found. Check that your billing address is valid.
ja: 一致する住所が見つかりませんでした。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: Multiple address matches were found (international). Check that your billing address is valid.
ja: 該当する住所が複数の国で見つかりました。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: Unable to verify or correct address. Check that your billing address is valid.
ja: 住所を検証または修正できませんでした。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: Postal code not found in database. Check that your billing address is valid.
ja: 郵便番号がデータベース内に見つかりませんでした。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: Street name not found in Postal code. Check that your billing address is valid.
ja: 郵便番号内にはご指定の住所がありません。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: Route service identifier not found or out of range. Check that your billing address is valid.
ja: ルートサービス識別子が見つからないか範囲外です。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: P.O. Box identifier not found or out of range.. Check that your billing address is valid.
ja: 私書箱の識別子が見つからないか範囲外です。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: Multiple address matches were found. Check that your billing address is valid.
ja: 複数の一致する住所が見つかりました。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: House/Box number not found on street. Check that your billing address is valid.
ja: 番地または号が地域内に見つかりませんでした。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: Insufficient address information. Check that your billing address is valid.
ja: 不十分な住所情報です。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: Apartment number missing or not found. Check that your billing address is valid.
ja: アパート番号を入力していないか、見つかりませんでした。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: Stand-alone credits are not allowed with this processor.
ja: このプロセッサーでは、スタンドアロンクレジットは使用できません。

en: Error: The request was received, but there was a timeout at the payment processor.
ja: エラー: リクエストを受信しましたが、支払いプロセッサでタイムアウトが発生しました。

en: You requested a credit for a capture that was previously voided.
ja: 以前に無効にされたキャプチャのクレジットをリクエストしました。

en: The capture or credit is not voidable because the capture or credit information has already been submitted to your processor. Or, you requested a void for a type of transaction that cannot be voided.
ja: キャプチャまたはクレジット情報はすでにプロセッサに送信しているため、キャプチャまたはクレジットは無効にできません。または、無効にできないタイプのトランザクションの無効をリクエストしました。

en: The transaction has already been settled or reversed.
ja: トランザクションはすで完了済み、または取り消し済みです。

en: The request ID is invalid.
ja: リクエスト ID が無効です。

en: The referenced request id is invalid for all follow-on transactions.
ja: 参照されたリクエスト ID は、以後すべてのトランザクションに対して無効です。

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.
ja: 送信されたカードの種類が無効であるか、クレジットカード番号と関連付けられていません。

en: The requested transaction amount must match the previous transaction amount.
ja: 要求された取引金額は、以前の取引金額と一致する必要があります。

en: The authorization has already been captured.
ja: 承認はすでに取得されています。

en: The authorization has already been reversed.
ja: 承認はすでに取り消されています。

en: Processor failure.
ja: プロセッサの失敗。

en: The requested amount exceeds the originally authorized amount.
ja: 要求した金額が最初に承認金額を超えています。

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.
ja: CyberSource マーチャント設定に問題があります。

en: General decline by the processor.
ja: プロセッサによる一般的な拒否。

en: The card type is not accepted by the payment processor.
ja: カードの種類は、支払い処理業者によって受け入れられません。

en: Invalid account number.
ja: 口座番号が無効です。

en: Card verification (CV) check failed.
ja: カード検証 (CV) チェックに失敗しました。

en: The customer matched an entry on the processors negative file.
ja: 顧客はプロセッサーのネガティブファイルのエントリと一致しました。

en: Invalid card verification number.
ja: カード確認番号が無効です。

en: The card has reached the credit limit.
ja: カードが与信限度に達しました。

en: American Express Card Identification Digits (CID) did not match.
ja: American Express Card Identification Digits (CID) が一致しませんでした。

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.
ja: 非アクティブなカードまたはカードを提示しない取引が許可されていないカード。

en: Issuing bank unavailable.
ja: 発行銀行は利用できません。

en: Stolen or lost card.
ja: カードの盗難または紛失。

en: Insufficient funds in the account.
ja: アカウントに十分な金額がありません。

en: The card was declined.
ja: カードが拒否されました。

en: Expired card or invalid expiration date.
ja: 期限切れのカードまたは無効な有効期限。

en: Authorization failed.
ja: 承認に失敗しました。

en: Address Verification Service (AVS) failure.
ja: アドレス検証サービス (AVS) の失敗。

en: Error: The request was received, but a service did not finish running in time.
ja: エラー: リクエストは受信されましたが、サービスの実行が時間内に終了しませんでした。

en: Error: The request was received but there was a server timeout.
ja: エラー: リクエストは受信されましたが、サーバーがタイムアウトしました。

en: Error: General system failure.
ja: エラー: 一般的なシステム障害。

en: Only partial amount was approved.
ja: 一部のみ承認されました。

en: Duplicate order detected.
ja: 重複する注文が検出されました。

en: One or more fields in the request contains invalid data. Check that your billing address is valid.
ja: リクエストのフィールドに無効なデータが含まれています。請求先住所が正しいかどうかご確認ください。

en: The request is missing one or more required fields.
ja: リクエストに1つ以上の必須フィールドがありません。

en: Successful transaction.
ja: 成功したトランザクション。

en: The payment gateway doesn't support this credit/debit card type.
ja: 支払いゲートウェイは、このクレジット / デビットカードタイプをサポートしていません。

en: Error communicating with Cybersource.
ja: Cybersource との通信エラー。

en: Error communicating with Cybersource: %
ja: Cybersource との通信エラー: %

en: Error validating credit card type. Make sure your credit card number is correct and try again.
ja: クレジットカードタイプ検証エラー。クレジットカード番号が正しいことを確認して、もう一度お試しください。

en: Non-members will see the title only for posts in these categories. You can <a href="%s" title="Advanced Settings" target="_blank">update this setting here</a>.
ja: メンバー以外のユーザーには、これらのカテゴリの投稿のタイトルのみが表示されます。 <a href="%s" title="高度な設定" target="_blank">この設定はここで更新</a>できます 。

en: Non-members will see the title and excerpt for posts in these categories. You can <a href="%s" title="Advanced Settings" target="_blank">update this setting here</a>.
ja: 非メンバーには、これらのカテゴリーの投稿のタイトルと抜粋が表示されます。 <a href="%s" title="高度な設定" target="_blank">この設定はこちらで更新</a>できます 。

en: Non-members will not see posts in these categories. You can <a href="%s" title="Advanced Settings" target="_blank">update this setting here</a>.
ja: 非メンバーにはこれらのカテゴリーの投稿は表示されません。<a href="%s" title="高度な設定" target="_blank">この設定はこちらで更新</a>できます 。

en: View Orders
ja: 注文を表示

en: Copy
ja: コピー

en: Edit
ja: 編集

en: It is not connected to a live gateway environment and cannot accept payments.
ja: ライブゲートウェイ環境に接続されておらず、支払いを受け入れることができません。

en: This gateway is for membership sites with Free levels or for sites that accept payment offline.
ja: このゲートウェイは、無料レベルのメンバーシップサイト、またはオフラインでの支払いを受け入れるサイト用です。

en: Changing your version will require new API keys.
ja: バージョンを変更すると新しい API キーが必要になります。

en: v3 - Invisible
ja: v3 - 非表示

en:  v2 - Checkbox
ja:  v2 - チェックボックス

en: reCAPTCHA Version
ja: reCAPTCHA バージョン

en: Membership Levels List
ja: メンバーシップレベル一覧

en: Membership Account: Profile
ja: メンバーシップアカウント: プロフィール

en: Membership Billing Page
ja: メンバーシップ課金ページ

en: Choose a default level for Membership Checkout.
ja: メンバーシップ購入時のデフォルトのメンバーレベルを選択。

en: Membership Checkout Form
ja: メンバーシップ購入フォーム

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入

en: Close
ja: 閉じる

en: The Memberships menu has moved. Check out the new dashboard. The Membership Levels and Discount Codes pages can now be found under <a href="%s">Settings</a>.
ja: 会員メニューが移動しました。新しいダッシュボードを確認してください。メンバーシップレベルと割引コードのページが<a href="%s">[設定]</a>に表示されるようになりました。

en: PMPro v2.0 Update
ja: PMPro v2.0アップデート

en: Sign Up Now
ja: 今すぐサインアップ

note: translators: 1: the old hook name, 2: the new or replacement hook name
en: The %1$s hook has been deprecated in Paid Memberships Pro. Please use the %2$s hook instead.
ja: %1$s フックは Paid Memberships Pro では非推奨になりました。代わりに %2$s フックを使用してください。

en: View More
ja: さらに表示

en: Posted %s
ja: 投稿日: %s

en: No news found.
ja: ニュースは見つかりませんでした。

en: View All Orders
ja: すべての注文を表示

en: View All Members
ja: すべてのメンバーを表示

en: Translation Dashboard
ja: 翻訳ダッシュボード

en: Help translate Paid Memberships Pro into your language.
ja: Paid Memberships Pro をあなたの言語に翻訳するのにご協力ください。

en: Share an honest review at WordPress.org.
ja: WordPress.org で率直なレビューを共有してください。

en: Follow @pmproplugin on Twitter.
ja: Twitter で @pmproplugin をフォローしてください。

en: View on GitHub
ja: GitHub で表示

en: Get involved with our plugin development via GitHub.
ja: GitHub でプラグイン開発に参加してください。

en: There are many ways you can help support Paid Memberships Pro.
ja: Paid Memberships Pro をサポートするには、さまざまな方法があります。

en: Get Involved
ja: 参加・貢献

en: Paid Memberships Pro and our Add Ons are distributed under the <a target="_blank" href="%s">GPLv2 license</a>. This means, among other things, that you may use the software on this site or any other site free of charge.
ja: Paid Memberships Pro とアドオンは <a target="_blank" href="%s">GPLv2 ライセンス</a>で公開されています。これにより、このソフトウェアをこのサイト以外のどんなサイトでも無料でご利用いただけるなどの権利が保証されています。

en: An annual support license is recommended for websites running Paid Memberships Pro.
ja: Paid Memberships Pro を実行しているサイトでは、年間サポートライセンスをおすすめします。

en: <strong>Thank you!</strong> A valid <strong>%s</strong> license key has been used to activate your support license on this site.
ja: <strong>ありがとうございます !</strong> 有効な <strong>%s</strong> ライセンスキーにより、このサイトでサポートライセンスが有効になりました。

en: <a href="%s">View your membership account</a> to verify your license key.
ja: <a href="%s">メンバーシップアカウント</a>を表示して 、ライセンスキーを確認します。

en: No support license key found.
ja: サポートライセンスキーが見つかりません。

en: Support License
ja: サポートライセンス

en: view the Initial Setup Video and Docs.
ja: 初期設定の動画とドキュメントをご覧ください。

en: For guidance as your begin these steps,
ja: これらの手順を開始する際のガイドとして、

en: Explore Add Ons for Additional Features
ja: 追加機能用のアドオンを探す

en: View Advanced Settings
ja: 高度な設定を表示

en: Confirm Email Settings
ja: メール設定を確認する

en: Configure Payment Settings
ja: 支払い設定

en: Manage Membership Pages
ja: メンバーシップページを管理

en: Generate Membership Pages
ja: メンバーシップページを生成

en: View Membership Levels
ja: メンバーシップレベルを表示

en: Initial Setup
ja: 初期設定

en: Paid Memberships Pro News and Updates
ja: Paid Memberships Pro ニュースとアップデート

en: Recent Orders
ja: 最近の注文

en: Recent Members
ja: 最近のメンバー

en: Welcome to Paid Memberships Pro
ja: Paid Memberships Pro へようこそ

en: You can also try searching:
ja: 検索してみることもできます。

en: Only Free Orders
ja: 無料注文のみ

en: Only Paid Orders
ja: 支払い済みの注文のみ

en: With a Discount Code
ja: 割引コード付き

en: Documentation: Discount Codes
ja: ドキュメント: 割引コード

en: Create a Discount Code
ja: 割引コードを作成

en: Discount codes allow you to override your membership level's default pricing.
ja: 割引コードを使用すると、メンバーシップレベルのデフォルトの価格を上書きできます。

en: No Discount Codes Found
ja: 割引コードが見つかりませんでした

en: Average line calculated using data prior to current day, month, or year.
ja: 現在の日、月、または年より前のデータを使用して計算された平均線。

en: Year to Date
ja: 今年の現在まで

en: This Week
ja: 今週

en: All Codes
ja: すべてのコード

en: All Free Levels
ja: すべての無料レベル

en: All Paid Levels
ja: すべての有料レベル

en: Video: Membership Levels
ja: 動画: メンバーシップレベル

en: Create a Membership Level
ja: メンバーシップレベルを作成

en: No Membership Levels Found
ja: メンバーシップレベルが見つかりません

en: WARNING: This level is set with both a recurring billing amount and an expiration date. You only need to set one of these unless you really want this membership to expire after a certain number of payments. For more information, <a target="_blank" rel="nofollow noopener" href="%s">see our post here</a>.
ja: 警告: このレベルには、定期的な請求額と有効期限の両方が設定されています。特定の回数の支払い後にこのメンバーシップを期限切れにしたい場合を除き、これらのいずれかを設定するだけで済みます。詳細については、<a target="_blank" rel="nofollow noopener" href="%s">こちらの投稿を参照してください</a>。

en: Check to include this message in the membership confirmation email.
ja: このメッセージをメンバーシップ確認メールに含めるにはチェックを入れてください。

en: WARNING: A level was set with both a recurring billing amount and an expiration date. You only need to set one of these unless you really want this membership to expire after a specific time period. For more information, <a target="_blank" rel="nofollow noopener" href="%s">see our post here</a>.
ja: 警告: レベルには、定期的な請求額と有効期限の両方が設定されました。このメンバーシップを特定の期間後に期限切れにする必要がない限り、これらのいずれかを設定するだけで済みます。詳細については、<a target="_blank" rel="nofollow noopener" href="%s">こちらの投稿を参照してください</a>。

en: Settings
ja: 設定

en: Members
ja: 会員

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Next step:
ja: 次のステップ:

en: Create Pages Manually
ja: 手動でページを作成

en: Generate Pages For Me
ja: ページを自動作成

en: Several frontend pages are required for your Paid Memberships Pro site.
ja: Paid Memberships Pro サイトには、フロントエンドページがいくつか必要です。

en: Manage Pages
ja: ページを管理

en: Refunded
ja: 返金済み

en: Paid
ja: 支払済み

en: Could not find the subscription. %s
ja: サブスクリプションが見つかりませんでした。%s

note: Description of the plugin
en: The most complete member management and membership subscriptions plugin for WordPress.
ja: WordPress 用の、最も完全な会員管理と会員サブスクリプションプラグイン。

en: Kenyan Shilling
ja: ケニアシリング

en: Membership Levels Page
ja: メンバーシップレベルページ

en: Membership Confirmation Page
ja: 会員確認ページ

en: Membership Checkout Page
ja: 会員購入手続きページ

en: Membership Cancel Page
ja: メンバーシップキャンセルページ

en: Membership Billing Information Page
ja: メンバーシップ請求情報ページ

en: Membership Account Page
ja: メンバーシップアカウントページ

en: Stripe API Version
ja: Stripe API バージョン

en: TOS Consent History
ja: サービス規約同意履歴

en: That post has since been updated.
ja: その投稿はその後更新されました。

en: %s agreed to %s (ID #%d, last modified %s) on %s.
ja: %s は %s で  (ID #%d、最終更新日 %s) に%s同意しました。

en: Views Data
ja: 表示数データ

en: Visits Data
ja: 訪問データ

en: Login Data
ja: ログインデータ

en: Credit Card Expiration Year
ja: クレジットカードの有効期限 (年)

en: Credit Card Expiration Month
ja: クレジットカードの有効期限 (月)

en: Credit Card Account Number
ja: クレジットカード口座番号

en: Credit Card Type
ja: クレジットカードの種類

en: Billing Phone Number
ja: 請求先電話番号

en: Billing State/Province
ja: 請求先都道府県

en: Billing Address 2
ja: 請求先住所2

en: Billing Address 1
ja: 請求先住所1

en: Billing Last Name
ja: 請求先姓

en: Billing First Name
ja: 請求先名

en: Paid Memberships Pro Order History
ja: Paid Memberships Pro 注文履歴

en: Order Date
ja: 注文日

en: Order Code
ja: 注文コード

en: Order ID
ja: 注文 ID

en: Paid Memberships Pro Membership History
ja: 有料 Memberships Pro メンバーシップ履歴

en: Level Cost
ja: レベルコスト

en: End Date
ja: 終了日

en: Date Modified
ja: 更新日

en: Level ID
ja: レベル ID

en: Never
ja: なし

en: Paid Memberships Pro User Data
ja: Paid Memberships Pro ユーザーデータ

en: Please note that data erasure will not cancel a user's membership level or any active subscriptions. Please edit or delete the user through the WordPress dashboard.
ja: データを消去しても、ユーザーのメンバーシップレベルまたは有効なサブスクリプションはキャンセルされないことにご注意ください。WordPress ダッシュボードからユーザーを編集または削除してください。

en: %d PMPro orders were retained for business records.
ja: %d件の PMPro 注文が事業記録用に保持されました。

en: 1 PMPro order was retained for business records.
ja: 1件の PMPro 注文が事業記録用に保持されました。

en: Paid Memberships Pro Data
ja: Paid Memberships Pro データ

en: When logged in, we use cookies to track some of your activity on our site including logins, visits, and page views.
ja: ログインしている間、Cookie を使用して、ログイン、訪問、ページビューなど、サイト上でのアクティビティの一部を追跡しています。

en: At checkout, we may also collect your credit card number, expiration date, and security code. This information is passed to our payment gateway to process your purchase. The last 4 digits of your credit card number and the expiration date are saved by our site to use for reference and to send you an email if your credit card will expire before the next recurring payment.
ja: チェックアウト時に、クレジットカード番号、有効期限、セキュリティコードも収集する場合があります。この情報は、購入を処理するために当社の支払いゲートウェイに渡されます。クレジットカード番号の下4桁と有効期限は、参照のために使用し、次回の定期支払い前にクレジットカードの有効期限が切れる場合にメールを送信するために、当サイトによって保存されます。

en: At checkout, we may also collect your billing address and phone number. This information is used to confirm your credit card. The billing address and phone number are saved by our site to prepopulate the checkout form for future purchases and so we can get in touch with you if needed to discuss your order.
ja: チェックアウト時に、請求先住所と電話番号も収集する場合があります。この情報はクレジットカードを確認するために使用されます。請求先住所と電話番号は、今後の購入のためにチェックアウトフォームに事前入力するために当社のサイトによって保存されます。そのため、注文について話し合う必要がある場合に当社からお客様に連絡することができます。

en: At checkout, we will collect your name, email address, username, and password. This information is used to setup your account for our site. If you are redirected to an offsite payment gateway to complete your payment, we may store this information in a temporary session variable to setup your account when you return to our site.
ja: 購入手続き時に、お名前、メールアドレス、ユーザー名、パスワードを収集します。この情報は、当サイトのアカウントを設定するために使用します。お客様がお支払いを完了するために外部サイトの支払いゲートウェイに転送された場合、当サイトはこの情報を一時的なセッション変数に保存し、お客様がこのサイトに戻ったときにアカウントを設定することがあります。

en: Data Collected to Manage Your Membership
ja: メンバーシップを管理するために収集されたデータ

en: TOS Consent
ja: サービス規約同意

en: none
ja: なし

en: reCAPTCHA Secret Key
ja: reCAPTCHA シークレットキー

en: reCAPTCHA Site Key
ja: reCAPTCHA サイトキー

en: Your Publishable Key appears incorrect.
ja: 公開キーが正しくないようです。

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Cancelled
ja: キャンセル

en: If you notice UI issues after upgrading, <a href="https://www.paidmembershipspro.com/add-ons/table-layout-plugin-pages/">see this free add on to temporarily roll back to the table-based layout while you resolve the issues</a>.
ja: アップグレード後に UI の問題が発生した場合は、<a href="https://www.paidmembershipspro.com/add-ons/table-layout-plugin-pages/">この無料のアドオンを参照し、問題を解決する間、一時的にテーブルベースのレイアウトにロールバックしてください</a> 。

en: We have detected that you are using a custom checkout page template for Paid Memberships Pro. This was recently changed and may need to be updated in order to display correctly.
ja: Paid Memberships Pro のカスタム購入手続きページテンプレートを使用していることが検出されました。これは最近変更され、正しく表示するためには更新が必要な場合があります。

en: User requested cancellation
ja: ユーザーがキャンセルをリクエストしました

en: User Display Name
ja: ユーザーの表示名

en: User Email
ja: ユーザーのメールアドレス

en: That email address is already in use. Please log in, or use a different email address.
ja: そのメールアドレスはすでに使用されています。ログインするか、別のメールアドレスを使用してください。

en: Russian Ruble (&#8381;)
ja: ロシア・ルーブル (&#8381;)

en: Security Code (CVC)
ja: セキュリティコード (CVC)

en: Failed to update customer: %s
ja: お客様の更新に失敗しました: %s

en: Problem accessing the Braintree Gateway. Please verify your PMPro Payment Settings (Keys, etc).
ja: Braintree ゲートウェイへのアクセスに問題があります。 PMPro の支払い設定 (キーなど) を確認してください。

en: Problem loading plans: %s
ja: プランのロード中に問題が発生しました: %s

en: Attempting to load Braintree gateway: %s
ja: Braintree ゲートウェイをロードしようとしています: %s

en: No discount codes found.
ja: 割引コードが見つかりませんでした。

en: Get Support
ja: サポートを受ける

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Are you sure you want to do that? Try again.
ja: 本当によろしいですか ? もう一度やり直してください。

en: Profile Start Date Issue Detected and Fixed at %s
ja: プロファイルの開始日の問題が検出され、%sで修正されました

en: User: %1$s<br />Email: %2$s<br />Membership Level: %3$s<br />Order #: %4$s<br />Original Profile Start Date: %5$s<br />Adjusted Profile Start Date: %6$s<br />Trial Period: %7$s<br />Trial Frequency: %8$s<br />
ja: ユーザー: %1$s<br />メール: %2$s<br />メンバーシップレベル: %3$s<br />注文番号: %4$s<br />元のプロファイルの開始日: %5$s<br />調整されたプロファイルの開始日: %6$s<br />試用期間: %7$s<br />試用頻度: %8$s<br />

en: There was a potential issue while setting the 'Profile Start Date' for a user's subscription at checkout. PayPal does not allow one to set a Profile Start Date further than 1 year out. Typically, this is not an issue, but sometimes a combination of custom code or add ons for PMPro (e.g. the Prorating or Auto-renewal Checkbox add ons) will try to set a Profile Start Date out past 1 year in order to respect an existing user's original expiration date before they checked out. The user's information is below. PMPro has allowed the checkout and simply restricted the Profile Start Date to 1 year out with a possible additional free Trial of up to 1 year. You should double check this information to determine if maybe the user has overpaid or otherwise needs to be addressed. If you get many of these emails, you should consider adjusting your custom code to avoid these situations.
ja: チェックアウト時にユーザーのサブスクリプションの「プロファイル開始日」を設定するときに潜在的な問題が発生しました。PayPal では 1年以上先のプロファイル開始日を設定することはできません。通常、これは問題ではありませんが、カスタムコードや PMPro 用のアドオン (日割り計算や自動更新チェックボックスアドオンなど) の組み合わせによって、既存のプロファイルの開始日を1年を超えて設定しようとする場合があります。ユーザーがチェックアウトする前の元の有効期限。ユーザー情報は以下の通りです。 PMPro はチェックアウトを許可し、プロファイルの開始日を1年後までに制限するだけで、最大1年間の追加の無料トライアルが可能です。この情報を再確認して、ユーザーが過払いをしているかどうか、または対処する必要があるかどうかを判断する必要があります。このようなメールを多数受信する場合は、カスタムコードを調整してこのような状況を回避することを検討する必要があります。

en: US Armed Forces
ja: 米軍

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Zambia
ja: ザンビア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Yemen
ja: イエメン

en: Samoa
ja: サモア

en: Wallis and Futuna
ja: ウォリス・フツナ

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: U.S. Virgin Islands
ja: アメリカ領ヴァージン諸島

en: British Virgin Islands
ja: 英領ヴァージン諸島

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントとグレナディーン

en: Vatican
ja: バチカン

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: 合衆国領有小離島

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Turkey
ja: トルコ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: French Southern Territories
ja: フランス領南方・南極地域

en: Chad
ja: チャド

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Syria
ja: シリア

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Suriname
ja: スリナム

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Senegal
ja: セネガル

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スバールバル諸島ヤンマイエン島

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Saint Helena
ja: セントヘレナ島

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Sudan
ja: スーダン

en: Seychelles
ja: セイシェル

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Russia
ja: ロシア

en: Serbia
ja: セルビア

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Reunion
ja: レユニオン

en: Qatar
ja: カタール

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Palau
ja: パラウ

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ自治区

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Pitcairn
ja: ピトケアン諸島

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエール・ミクロン島

en: Poland
ja: ポーランド

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: Peru
ja: ペルー

en: Panama
ja: パナマ

en: Oman
ja: オマーン

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Niue
ja: ニウエ

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nepal
ja: ネパール

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: Niger
ja: ニジェール

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Malta
ja: マルタ

en: Montserrat
ja: モントセラート

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Macao S.A.R., China
ja: マカオ特別行政区、中国

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Mali
ja: マリ

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Saint Martin (French part)
ja: サン・マルタン (フランス領)

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Libya
ja: リビア

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Laos
ja: ラオス

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Kuwait
ja: クウェート

en: South Korea
ja: 韓国

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Comoros
ja: コモロ

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Japan
ja: 日本

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Jersey
ja: ジャージー島

en: Italy
ja: イタリア

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Iran
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

en: India
ja: インド

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Israel
ja: イスラエル

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード島とマクドナルド諸島

en: Hong Kong S.A.R., China
ja: 香港

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Guernsey
ja: ガーンジー

en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

en: Georgia
ja: ジョージア

en: Grenada
ja: グレナダ

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: Gabon
ja: ガボン

en: France
ja: フランス

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Falkland Islands
ja: フォークランド諸島

en: Fiji
ja: フィジー

en: Finland
ja: フィンランド

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Spain
ja: スペイン

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Egypt
ja: エジプト

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Germany
ja: ドイツ

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Cuba
ja: キューバ

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Colombia
ja: コロンビア

en: China
ja: 中国

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Chile
ja: チリ

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Ivory Coast
ja: コートジボワール

en: Switzerland
ja: スイス

en: Congo (Brazzaville)
ja: コンゴ (ブラザヴィル)

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Congo (Kinshasa)
ja: コンゴ (キンシャサ)

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス (キーリング) 諸島

en: Canada
ja: カナダ

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bermuda
ja: バミューダ島

en: Saint Barthelemy
ja: セントバーセレミー島

en: Benin
ja: ベニン

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Aland Islands
ja: オーランド諸島

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Antarctica
ja: 南極

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Albania
ja: アルバニア

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: Andorra
ja: アンドラ

en: The %s plugin should not be network activated. Activate on each individual site's plugin page.
ja: %s プラグインをサイトネットワークで有効化しないでください。各サイトのプラグインページで有効化してください。

en: Member Links
ja: 会員リンク

en: Amount
ja: 金額

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Edit Profile
ja: プロフィールを編集

en: My Account
ja: アカウント

en: Change
ja: 変更

en: Update Billing Info
ja: お支払い情報を更新

en: Billing
ja: 請求

en: <p>A payment is being held for review within Authorize.net.</p><p>Payment Information From Authorize.net
ja: <p>Authorize.net 内で確認のために支払いが保留されています。</p><p>Authorize.net からの支払い情報

en: Credit card expiring email sent to %s.
ja: クレジットカードの有効期限通知メールを %s に送信しました。

en: Membership expiring email sent to %s.
ja: メンバーシップ期限切れのメールを %s へ送信しました。

en: Membership expired email sent to %s.
ja: メンバーシップ期限切れのメールを %s へ送信しました。

en: A Payment Gateway must be set up before any payments will be processed.
ja: 支払いを処理する前に、支払いゲートウェイを設定する必要があります。

en: You must <a href="%s">set up a Payment Gateway</a> before any payments will be processed.
ja: 支払いが処理される前に<a href="%s">、支払いゲートウェイを設定</a>する必要があります。

en: Unknown error generating account. Please contact us to set up your membership.
ja: アカウントを生成の際に不明なエラーが発生しました。メンバーシップを設定するには、お問い合わせください。

en: Payment accepted.
ja: お支払いを受け付けました。

en: reCAPTCHA failed. (%s) Please try again.
ja: reCAPTCHA が失敗しました。(%s) もう一度お試しください。

en: That username is already taken. Please try another.
ja: そのユーザー名はすでに使用されています。別のものを試してください。

en: Are you a spammer?
ja: スパマーですか ?

en: Please check the box to agree to the %s.
ja: %sに同意するには、ボックスをチェックしてください。

en: Your passwords do not match. Please try again.
ja: パスワードが一致しません。もう一度お試しください。

en: There are JavaScript errors on the page. Please contact the webmaster.
ja: ページに JavaScript エラーがあります。ウェブマスターにお問い合わせください。

en: Set Up Your Account
ja: アカウントを設定する

en: Checkout: Payment Information
ja: 支払手続き: 支払い情報

en: Invalid gateway.
ja: 無効なゲートウェイ。

en: Your membership has been cancelled.
ja: メンバーシップはキャンセルされました。

en: Error updating billing information.
ja: お支払い情報の更新中にエラーが発生しました。

en: Information updated. <a href="%s">&laquo; back to my account</a>
ja: 情報を更新しました。<a href="%s">&laquo; アカウントに戻る</a>

en: All good!
ja: 問題ありません。

en: The email address entered is in an invalid format. Please try again.
ja: 入力したメールアドレスの形式が無効です。もう一度やり直してください。

en: Your email addresses do not match. Please try again.
ja: メールアドレスが一致しません。もう一度お試しください。

en: Please complete all required fields.
ja: すべての必須フィールドを入力してください。

en: Once a month
ja: 月1回

en: PayPal Payflow Pro/PayPal Pro
ja: PayPal Payflow Pro / PayPal Pro

en: Testing Only
ja: テストのみ

en: Your&nbsp;Level
ja: あなたのレベル

en: Renew
ja: 更新

en: Select
ja: 選択

en: Free
ja: 無料

en: View Your Membership Account &rarr;
ja: 会員アカウントを表示 &rarr;

en: Pending
ja: 承認待ち

en: Below are details about your membership account. A welcome email has been sent to %s.
ja: 以下は、メンバーシップアカウントに関する詳細です。ウェルカムメールを %s に送信しました。

en: ending in
ja: 末尾

en: Print
ja: 印刷

en: Thank you for your membership to %s. Your %s membership is now active.
ja: %s のメンバーシップへのご加入ありがとうございます。%s のメンバーシップは有効になりました。

en: Processing...
ja: 処理中…

en: Complete Payment
ja: 完了した支払い

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. If you would like to use a different account for this membership, <a href="%s">log out now</a>.
ja: "<strong>%s</strong>" としてログインしています。このメンバーシップに別のアカウントを使う場合は<a href="%s">今すぐログアウトしてください</a> 。

en: LEAVE THIS BLANK
ja: 空欄のままにする

en: Full Name
ja: お名前

en: Confirm Email Address
ja: メールアドレスを確認

en: Confirm Password
ja: パスワード確認

en: Log in here
ja: ここでログイン

en: Already have an account?
ja: すでにアカウントをお持ちですか ?

en: Account Information
ja: アカウント情報

en: Click here to enter your discount code
ja: 割引コードを入力するにはここをクリックしてください

en: Do you have a discount code?
ja: 割引コードをお持ちですか ?

en: Click here to change your discount code
ja: 割引コードを変更するには、ここをクリックしてください

en: Almost done. Review the membership information and pricing below then <strong>click the "Complete Payment" button</strong> to finish your order.
ja: ほぼ完了しました。以下のメンバーシップ情報と価格を確認し、<strong>「支払いを完了する」ボタンをクリック</strong>して注文を完了します。

en: Cancel All Memberships
ja: すべてのメンバーシップをキャンセル

en: My Memberships
ja: 自分のメンバーシップ

en: This subscription is not recurring. So you don't need to update your billing information.
ja: 自動登録更新ではないので、請求情報を変更する必要はありません。

en: Confirm Email
ja: メールアドレスを確認

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Phone
ja: 電話

en: Country
ja: 国

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: State
ja: 都道府県 (または州)

en: City
ja: 市区町村

en: Address 2
ja: 住所2

en: Address 1
ja: 住所1

en: Last Name
ja: 姓

en: First Name
ja: 名

en: Level
ja: レベル

en: All Paid Memberships Pro updates have finished.
ja: Paid Memberships Pro の更新がすべて完了しました。

note: translators: %s: URL to the updates page.
en: (1) <a target="_blank" href="%s">Backup your WordPress database</a></strong> and then (2) <a href="%s">click here to start the update</a>.
ja: (1) <a target="_blank" href="%s">WordPress データベースをバックアップし</a></strong>、(2)<a href="%s">ここをクリックして更新を開始します</a>。

en: Paid Memberships Pro Data Update Required
ja: Paid Memberships Pro のデータ更新が必要です

en: Require Membership
ja: 必要なメンバーシップ

en: This post is already protected for this level because it is within a category that requires membership.
ja: この投稿はメンバーシップが必要なカテゴリー内にあるため、このレベルですでに保護されています。

en: Years
ja: 年

en: Months
ja: 月

en: Weeks
ja: 週

en: Days
ja: 日

en: Year
ja: 年

en: Month
ja: 月

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Dismiss
ja: 非表示

en: Enter license key here...
ja: ここにライセンスキーを入力...

en: Your license is invalid or expired.
ja: ライセンスが無効または期限切れです。

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Paid Memberships Pro Support License
ja: Paid Memberships Pro サポートライセンス

en: None
ja: なし

en: Sign Up for !!name!! Now
ja: 今すぐ !!name!! に登録

en: and
ja: と

en: This discount code is okay.
ja: この割引コードは問題ありません。

en: This discount code does not apply to this membership level.
ja: この割引コードは、このメンバーシップレベルには適用されません。

en: This discount code is no longer valid.
ja: この割引コードは無効になりました。

en: This discount code expired on %s.
ja: この割引コードは%sに有効期限が切れました。

en: This discount code goes into effect on %s.
ja: この割引コードは%sに有効になります。

en: The discount code could not be found.
ja: 割引コードが見つかりませんでした。

en: No code was given to check.
ja: 確認するコードがありません。

en: Membership level not found.
ja: メンバーシップレベルが見つかりません。

en: Error interacting with database: %s
ja: データベースとの通信エラー: %s

en: Error interacting with database
ja: データベースとの通信エラー

en: Invalid level.
ja: レベルが無効です。

en: User ID not found.
ja: ユーザー ID が見つかりません。

en: %1$s membership expires after %2$d %3$s
ja: %1$sのメンバーシップは%2$d%3$s後に期限切れになります

en: Membership expires after %1$d %2$s.
ja: メンバーシップは%1$d%2$s後に期限切れになります。

en: Trial pricing has been applied to the first %d payments.
ja: 最初の%d回の支払い時には、試用期間料金が適用されます。

en: Trial pricing has been applied to the first payment.
ja: 初回支払いに試用期間料金が適用されました。

en: <strong>%1$s every %2$d %3$s</strong>
ja: <strong>%2$d%3$sごとに%1$s </strong>

en: <strong>%1$s every %2$s</strong>
ja: <strong>%2$sごとに%1$s </strong>

en: <strong>%1$s after %2$d %3$s</strong>
ja: <strong>%2$d %3$s後に%1$s</strong>

en: <strong>%1$s every %2$d %3$s for %4$d more payments</strong>
ja: <strong>%2$d%3$sごとに%1$s、%4$dの追加支払い</strong>

en: <strong>%1$s per %2$s for %3$d more %4$s</strong>
ja: <strong>%2$sあたり%1$s、%3$d以上%4$s </strong>

en: Customers in %1$s will be charged %2$s%% tax.
ja: %1$sのお客様には%2$s%%の税金が請求されます。

en: After your initial payment, your first %1$d payments will cost %2$s.
ja: 1回目の支払い後、次の%1$d回の支払い額は%2$sです。

en: After your initial payment, your first payment will cost %s.
ja: 1回目の支払い後、次の支払い額は%sです。

en: After your initial payment, your first %d payments are Free.
ja: 1回目の支払い後、最初の%d回の支払いは無料です。

en: After your initial payment, your first payment is Free.
ja: 1回目の支払い後、次の支払いは無料です。

en:  and then <strong>%1$s every %2$d %3$s</strong>.
ja: その後、<strong>%2$d %3$sごとに%1$s</strong>。

en:  and then <strong>%1$s per %2$s</strong>.
ja:  その後、<strong>%2$sあたり%1$s</strong>。

en: <strong>%1$s every %2$d %3$s</strong>.
ja: <strong>%2$d %3$sごとに%1$s</strong>。

en: The price for membership is <strong>%1$s every %2$d %3$s</strong>.
ja: メンバーシップ価格は<strong>%2$d %3$sごとに%1$s</strong>です。

en: <strong>%1$s per %2$s</strong>.
ja: <strong>%2$sごとに%1$s</strong>。

en: The price for membership is <strong>%1$s per %2$s</strong>.
ja: メンバーシップ価格は<strong>%2$sごとに%1$s</strong>です。

en:  and then <strong>%1$s after %2$d %3$s</strong>.
ja:  その後、<strong>%2$d%3$s後に%1$s </strong>。

en:  and then <strong>%1$s every %2$d %3$s for %4$d more payments</strong>.
ja:  その後、<strong>%2$d%3$sごとに%1$s、さらに%4$d回の支払い</strong>。

en:  and then <strong>%1$s per %2$s for %3$d more %4$s</strong>.
ja:  その後、<strong>%2$sあたり%1$s、%3$dの追加%4$s </strong>。

en: <strong>%s</strong> now
ja: 現在<strong>%s</strong>

en: The price for membership is <strong>%s</strong> now
ja: メンバーシップの価格は現在<strong>%s</strong>です

en: Vietnamese Dong
ja: ベトナム・ドン

en: Turkish Lira
ja: トルコ・リラ

en: Thai Baht
ja: タイ・バーツ

en: Taiwan New Dollars
ja: 台湾新ドル

en: Swiss Franc
ja: スイス・フラン

en: Swedish Krona
ja: スウェーデン・クローナ

en: South Korean Won
ja: 韓国ウォン

en: South African Rand (R)
ja: 南アフリカ・ランド (R)

en: Singapore Dollar (&#36;)
ja: シンガポールドル (&#36;)

en: Polish Zloty
ja: ポーランド・ズウォティ

en: Philippine Pesos
ja: フィリピン・ペソ

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェー・クローネ

en: New Zealand Dollar (&#36;)
ja: ニュージーランドドル (&#36;)

en: Nigerian Naira (&#8358;)
ja: ナイジェリア・ナイラ (&#8358;)

en: Mexican Peso (&#36;)
ja: メキシコ・ペソ (&#36;)

en: Malaysian Ringgits
ja: マレーシア・リンギット

en: Japanese Yen (&yen;)
ja: 日本円 (&yen;)

en: Israeli Shekel
ja: イスラエル・シェケル

en: Indonesia Rupiah
ja: インドネシアルピア

en: Indian Rupee
ja: インド・ルピー

en: Hungarian Forint
ja: ハンガリー・フォリント

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
ja: 香港ドル (&#36;)

en: Danish Krone
ja: デンマーク・クローネ

en: Czech Koruna
ja: チェコ・コルナ

en: Chinese Yuan
ja: 中国人民元

en: Canadian Dollars (&#36;)
ja: カナダ・ドル (&#36;)

en: Brazilian Real (R&#36;)
ja: ブラジル・レアル (R&#36;)

en: Australian Dollars (&#36;)
ja: オーストラリア・ドル (&#36;)

en: Argentine Peso (&#36;)
ja: アルゼンチン・ペソ (&#36;)

en: Pounds Sterling (&pound;)
ja: 英ポンド (&pound;)

en: Euros (&euro;)
ja: ユーロ (&euro;)

en: US Dollars (&#36;)
ja: 米ドル (&#36;)

en: Support
ja: サポート

en: Visit Customer Support Forum
ja: カスタマーサポートフォーラムにアクセス

en: Docs
ja: ドキュメンテーション

en: View PMPro Documentation
ja: PMPro ドキュメンテーションを表示

en: <span class="ab-icon"></span>Memberships
ja: <span class="ab-icon"></span> 会員

en: Updates Required
ja: 必要な更新

en: Discount Codes
ja: 割引コード

en: Reports
ja: レポート

en: Payment Settings
ja: 支払い設定

en: Page Settings
ja: ページ設定

en: Memberships
ja: 会員

en: You must enter a valid PMPro %s License Key under Settings > PMPro License to update this add on.
ja: このアドオンを更新するには、「設定 > PMPro ライセンス」で有効な PMPro %sライセンスキーを入力する必要があります。

en: Return to the PMPro Add Ons page
ja: PMPro アドオンページに戻る

en: You must have a <a href="https://www.paidmembershipspro.com/pricing/?utm_source=wp-admin&utm_pluginlink=addon_update">valid PMPro %s License Key</a> to update PMPro %s add ons.
ja: <a href="https://www.paidmembershipspro.com/pricing/?utm_source=wp-admin&utm_pluginlink=addon_update">PMPro %s アドオンを更新するには、有効な PMPro %s ライセンスキー</a>が必要です。

en: Update Plugin
ja: プラグインを更新

en: Important: This plugin requires a valid PMPro %s license key to update.
ja: 重要: このプラグインを更新するには、有効な PMPro %s ライセンスキーが必要です。

en: Check Out with 2Checkout
ja: 2Checkout で支払い

en: To fully integrate with 2Checkout, be sure to use the following for your INS URL and Approved URL
ja: 2Checkout と完全に連携するには、INS URL と承認 URL を以下のように設定してください:

en: Go to Account &raquo; Site Management. Look under Checkout Options to find the Secret Word.
ja: 「アカウント » サイト管理」に移動します。 「チェックアウトオプション」の下を見て、秘密の単語を見つけてください。

en: Secret Word
ja: 秘密の言葉

en: Click on the profile icon in 2Checkout to find your Account Number.
ja: 2Checkout のプロフィールアイコンをクリックしてアカウント番号を確認してください。

en: Password for the API user created.
ja: 作成された API ユーザーのパスワード。

en: Go to Account &raquo; User Management in 2Checkout and create a user with API Access and API Updating.
ja: 2Checkout の「アカウント &raquo; ユーザー管理」に移動し、API アクセスと API 更新権限を持つユーザーを作成します。

en: 2Checkout Settings
ja: 2Checkout 設定

en: Error:
ja: エラー:

en: Could not find the customer.
ja: お客様が見つかりませんでした。

en: Could not cancel old subscription.
ja: 古いサブスクリプションをキャンセルできませんでした。

en: Error creating customer record with Stripe.
ja: Stripe におけるお客様レコードの作成エラー。

en: Update
ja: 更新

en: Stripe doesn't require billing address fields. Choose 'No' to hide them on the checkout page.<br /><strong>If No, make sure you disable address verification in the Stripe dashboard settings.</strong>
ja: Stripe には請求先住所フィールドは必要ありません。チェックアウトページでそれらを非表示にするには、「いいえ」を選択します。<br /> <strong>「いいえ」の場合は、Stripe ダッシュボード設定でアドレス検証を無効にしてください。</strong>

en: Publishable Key
ja: 公開鍵

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: PayPal Standard
ja: PayPal スタンダード

en: The PayPal Token was lost.
ja: PayPal トークンが失われました。

en: To fully integrate with PayPal, be sure to set your IPN Handler URL to
ja: PayPal と完全に連携するには、IPN ハンドラー URL を以下のように設定してください:

en: Please contact the site owner or cancel your subscription from within PayPal to make sure you are not charged going forward.
ja: 今後請求されないようにするには、サイト所有者に連絡するか、PayPal 内からサブスクリプションをキャンセルしてください。

en: Submit and Confirm
ja: 送信して確認

en: Submit and Check Out
ja: 送信して購入手続きへ

en: IPN Handler URL
ja: IPN ハンドラー URL

en: Confirmation Step
ja: 確認手順

en: API Signature
ja: API 署名

en: API Password
ja: API パスワード

en: API Username
ja: API ユーザー名

en: Gateway Account Email
ja: ゲートウェイアカウントのメール

en: PayPal Settings
ja: PayPal 設定

en: A partial payment was made that we could not refund. Please contact the site owner immediately to correct this.
ja: 一部の支払いが行われましたが、返金できませんでした。これを修正するには、サイト所有者にすぐに連絡してください。

en: IPN Handler
ja: IPN ハンドラー

en: Password
ja: パスワード

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Partner
ja: パートナー

en: Payflow Pro Settings
ja: Payflow Pro 設定

en: Payflow Pro/PayPal Pro
ja: Payflow Pro / PayPal Pro

en: Transaction Security Key
ja: トランザクションセキュリティキー

en: This gateway option is in beta. Some functionality may not be available. Please contact Paid Memberships Pro with any issues you run into. <strong>Please be sure to upgrade Paid Memberships Pro to the latest versions when available.</strong>
ja: このゲートウェイオプションはベータ版です。一部の機能が利用できない場合があります。問題が発生した場合は、Paid MembershipsPro にお問い合わせください。<strong>もし Paid MembershipsPro の最新バージョンが利用可能な場合は、アップグレードしてください。</strong>

en: CyberSource Settings
ja: CyberSource 設定

en: Instructions
ja: 手順

en: Pay by Check
ja: 小切手で支払う

en: Could not find the subscription.
ja: サブスクリプションが見つかりませんでした。

en: Failed to subscribe with Braintree: %s
ja: Braintree でのサブスクライブに失敗しました: %s

en: Error subscribing customer to plan with Braintree: %s (%s)
ja: Braintree でプランを顧客に登録中にエラーが発生しました: %s (%s)

en: Error creating customer record with Braintree:
ja: Braintree におけるお客様レコードの作成エラー:

en: Failed to create customer.
ja: お客様の作成に失敗しました。

en: Failed to update customer.
ja: お客様の更新に失敗しました。

en: Error during charge:
ja: 課金中のエラー:

en: Error during settlement:
ja: 決済中のエラー:

en: Unknown error: Initial payment failed.
ja: 不明なエラー: 最初の支払い失敗。

en: Payment error: Please contact the webmaster (braintree-load-error)
ja: 支払いエラー: ウェブマスターに連絡してください (braintree-load-error)

en: Apply
ja: 適用

en: Card Number
ja: カード番号

en: Payment Information
ja: 支払情報

en: To fully integrate with Braintree, be sure to set your Web Hook URL to
ja: Braintree と完全に連携するには、Web フックの URL を以下のように設定してください:

en: Client-Side Encryption Key
ja: クライアント側の暗号化キー

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Merchant ID
ja: マーチャント ID

en: Braintree Settings
ja: Braintree 設定

en: Braintree Payments
ja: Braintree ペイメント

en: The %s gateway depends on the %s PHP extension. Please enable it, or ask your hosting provider to enable it.
ja: %s ゲートウェイは %s PHP 拡張機能に依存しています。有効にするか、ホスティングプロバイダーに有効にするよう依頼してください。

en: Could not connect to Authorize.net
ja: Authorize.net に接続できませんでした

en: To fully integrate with Authorize.net, be sure to set your Silent Post URL to
ja: Authorize.net と完全に連携するには、サイレント投稿 URL を以下のように設定してください:

en: Silent Post URL
ja: サイレント投稿 URL

en: Transaction Key
ja: トランザクションキー

en: Authorize.net Settings
ja: Authorize.net 設定

en: A partial payment was made that we could not void. Please contact the site owner immediately to correct this.
ja: 無効にできない部分的な支払いが行われました。これを修正するには、すぐにサイトの所有者に連絡してください。

en: Unknown error: Payment failed.
ja: 不明なエラー: 支払い失敗。

en: Unknown error: Authorization failed.
ja: 不明なエラー: 承認失敗。

en: Membership for %s at %s has been changed
ja: %sの%sのメンバーシップが変更されました

en: This membership does not expire.
ja: このメンバーシップは有効期限がありません。

en: The new level is %s.
ja: 新しいレベルは%sです。

en: Your membership at %s has been changed
ja: %sのメンバーシップが変更されました

en: Your membership at %s will end soon
ja: %sのメンバーシップはまもなく終了します

en: Your membership at %s has ended
ja: %sのメンバーシップは終了しました

en: Your trial at %s is ending soon
ja: %sの試用期間がまもなく終了します

en: Credit card on file expiring soon at %s
ja: %s に保存されたクレジットカードはもうすぐ期限切れになります

en: Membership payment failed For %s at %s
ja: %s での %s のメンバーシップ支払いに失敗しました

en: Billing information has been updated for %s at %s
ja: %s の請求情報を %s で更新しました

en: Your billing information has been updated at %s
ja: %s の請求先情報を更新しました

en: Member checkout for %s at %s
ja: %sのメンバー購入手続き (%s)

en: This membership will expire on %s.
ja: このメンバーシップは%sに期限切れになります。

en: Discount Code
ja: 割引コード

en: Your membership confirmation for %s
ja: %sのメンバーシップ確認

en: Membership for %s at %s has been CANCELLED
ja: %sの%sのメンバーシップはキャンセルされました

en: Your membership at %s has been CANCELLED
ja: %sのメンバーシップはキャンセルされました

en: An Email From %s
ja: %s からのメール

en: Update complete.
ja: 更新が完了しました。

en: Updates are processing. This may take a few minutes to complete.
ja: 更新処理中です。完了まで数分かかることがあります。

en: Updating Paid Memberships Pro
ja: Paid Memberships Pro を更新中

en: Subtotal
ja: 小計

en: Price
ja: 金額

en: Item
ja: 項目

en: Bill to:
ja: 請求先:

en: Date:
ja: 日付:

en: Back to Reports Dashboard
ja: レポートダッシュボードに戻る

en: Details
ja: 詳細

en: Revenue
ja: 収益

en: Sales
ja: 販売

en: Sales and Revenue
ja: 売上と収益

en: Sales and Revenue (Testing/Sandbox)
ja: 売上と収益 (テスト/サンドボックス)

en: Generate Report
ja: レポートを生成

en: for
ja: ために

en: Signups vs. Expirations
ja: 登録 vs 期限切れ

en: Signups vs. Cancellations
ja: 登録 vs キャンセル

en: Signups vs. All Cancellations
ja: 登録 vs すべてのキャンセル

en: Annual
ja: 年次

en: Monthly
ja: 毎月

en: Daily
ja: 毎日

en: This Year
ja: 今年

en: All Cancellations
ja: すべてのキャンセル

en: Signups
ja: 登録

en: Membership Stats
ja: メンバーシップ統計情報

en: All Users
ja: ユーザー一覧

en: All Time
ja: すべての期間

en: This Month
ja: 今月

en: Today
ja: 今日

en: Logins
ja: ログイン

en: Views
ja: 表示回数

en: Visits
ja: 訪問

en: Visits, Views, and Logins
ja: 訪問数、表示数、ログイン

en: Pass all generated HTML through a URL filter to add HTTPS to URLs used on secure pages. Check this if you are using SSL and have warnings on your checkout pages.
ja: 安全なページで使用される URLに HTTPS を追加するために、生成されたすべての HTML を URL フィルターに渡します。SSL を使用していて、チェックアウトページに警告がある場合は、これを確認してください。

en: Extra HTTPS URL Filter
ja: 追加の HTTPS URL フィルター

en: Recommended: Yes. Try the JavaScript redirects setting if you are having issues with infinite redirect loops.
ja: 推奨: はい。無限リダイレクトループの問題が発生している場合は、JavaScript リダイレクト設定をお試しください。

en: Yes (with JavaScript redirects)
ja: はい (JavaScript リダイレクトあり)

en: Your Site URL starts with https:// and so PMPro will allow your entire site to be served over HTTPS.
ja: サイト URL が https:// で始まるため、PMPro はサイト全体の HTTPS 経由での提供を許可します。

en: Force SSL
ja: 強制 SSL

en: decimal, e.g. "0.06"
ja: 10進数、例: "0.06"

en: Tax Rate
ja: 税率

en: abbreviation, e.g. "PA"
ja: 省略形、例えば「PA」

en: Tax State
ja: 税適用地域

en: optional
ja: オプション

en: Sales Tax
ja: 消費税

en: Not all currencies will be supported by every gateway. Please check with your gateway.
ja: すべての通貨がすべてのゲートウェイでサポートされるわけではありません。ゲートウェイで確認してください。

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency and Tax Settings
ja: 通貨と税金の設定

en: Payment Gateway
ja: ペイメントゲートウェイ

en: Your payment settings have been updated.
ja: 支払い設定を更新しました。

en: Generate Page
ja: ページを生成

en: Additional Page Settings
ja: 追加のページ設定

en: Levels Page
ja: レベルページ

en: Confirmation Page
ja: 確認ページ

en: Checkout Page
ja: 購入手続きページ

en: Cancel Page
ja: キャンセルページ

en: Billing Information Page
ja: 請求先情報ページ

en: Include the shortcode
ja: ショートコードを含める

en: view page
ja: ページを表示

en: edit page
ja: ページを編集

en: Choose One
ja: 1つ選択

en: Account Page
ja: アカウントページ

en: click here to let us generate them for you
ja: 自動生成するにはここをクリックしてください

en: Assign the WordPress pages for each required Paid Memberships Pro page or
ja: 必要な Paid Memberships Pro ページごとに WordPress ページを割り当てるか、

en: Manage the WordPress pages assigned to each required Paid Memberships Pro page.
ja: それぞれ必要な Paid Memberships Pro ページに割り当てられた WordPress ページを管理します。

en: The following pages have been created for you
ja: 以下のページが作成されました

en: Membership Confirmation
ja: 会員確認

en: Membership Checkout
ja: 会員購入手続き

en: Membership Cancel
ja: メンバーシップのキャンセル

en: Membership Billing
ja: メンバーシップ課金

en: Membership Account
ja: メンバーシップアカウント

en: Your page settings have been updated.
ja: ページ設定を更新しました。

en: No orders found.
ja: 注文が見つかりません。

note: translators: %s is the Order Code.
en: Deleting orders is permanent and can affect active users. Are you sure you want to delete order %s?
ja: オーダーの削除は永続的であり、アクティブなユーザーに影響を与える可能性があります。オーダー %sを削除してもよろしいですか ?

en: Subscription
ja: 定期購入

en: deleted
ja: 削除済み

en: Transaction IDs
ja: トランザクション ID

en: Membership Level
ja: 会員レベル

en: User
ja: ユーザー

en: Search Orders
ja: 注文を検索

en: Filter
ja: 絞り込み

en: filter by
ja: フィルター

en: To
ja: に

en: From
ja: 送信元

en: Within a Status
ja: ステータス内

en: Within a Level
ja: レベル内

en: Predefined Date Range
ja: 事前定義された日付範囲

en: Within a Date Range
ja: 日付範囲内

en: Add New Order
ja: 新規注文を追加

en: Orders
ja: 注文

en: Send Email
ja: メールを送信

en: Save Order
ja: 注文を保存

en: Notes
ja: メモ

en: Affiliate SubID
ja: アフィリエイト購読 ID

en: Affiliate ID
ja: アフィリエイト ID

en: Date
ja: 日付

en: Generated by the gateway. Useful to cross reference subscriptions.
ja: ゲートウェイによって生成されます。サブスクリプションの相互参照に役立ちます。

en: Subscription Transaction ID
ja: 購読トランザクション ID

en: Generated by the gateway. Useful to cross reference orders.
ja: ゲートウェイによって生成されます。注文を相互参照するのに便利です。

en: Payment Transaction ID
ja: 支払い トランザクション ID

en: Live/Production
ja: ライブ/プロダクション

en: Sandbox/Testing
ja: サンドボックス/テスト

en: Gateway Environment
ja: ゲートウェイ環境

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Status
ja: ステータス

en: Expiration Year
ja: 有効期限年

en: Expiration Month
ja: 有効期限月

en: Account Number
ja: 口座番号

en: e.g. Visa, MasterCard, AMEX, etc
ja: 例: Visa、MasterCard、AMEX など

en: Card Type
ja: カードの種類

en: e.g. PayPal Express, PayPal Standard, Credit Card.
ja: 例: PayPal Express、PayPal スタンダード、クレジットカード。

en: Payment Type
ja: お支払い方法

en: Total
ja: 合計

en: Tax
ja: 税

en: Sub Total
ja: 小計

en: Billing Phone
ja: 請求先電話

en: Billing Country
ja: 請求先国

en: Billing Postal Code
ja: 請求先郵便番号

en: Billing State
ja: 請求先の都道府県

en: Billing City
ja: 請求先の市区町村

en: Billing Street
ja: 請求先住所

en: Billing Name
ja: 請求先名

en: Membership Level ID
ja: メンバーシップレベル ID

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: New Order
ja: 新規注文

en: Order
ja: 順序

en: Error saving order.
ja: 注文の保存中にエラーが発生しました。

en: Order saved successfully.
ja: 注文を保存しました。

en: Error deleting order.
ja: 注文の削除中にエラーが発生しました。

en: Order refunded successfully.
ja: 注文は正常に返金されました。

en: Search all levels
ja: すべてのレベルを検索

en: No members found.
ja: メンバーが見つかりませんでした。

en: Ended
ja: 終了

en: Joined
ja: 結合

en: Fee
ja: 費用

en: Billing Address
ja: 請求先住所

en: Username
ja: ユーザー名

en: Search Members
ja: メンバーを検索

en: Old Members
ja: 古いメンバー

en: Expired Members
ja: 期限切れの会員

en: Cancelled Members
ja: キャンセル済みメンバー

en: All Levels
ja: すべてのレベル

en: Show
ja: 表示

en: Export to CSV
ja: CSV にエクスポート

en: Members List
ja: メンバーリスト

en: After
ja: 後

en: Allow Signups
ja: 登録を許可

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Search Levels
ja: 検索レベル

en: Add New Level
ja: 新規レベルを追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Save Level
ja: レベルを保存

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Content Settings
ja: コンテンツ設定

en: Check to hide this level from the membership levels page and disable registration.
ja: オンにすると、このレベルがメンバーシップレベルのページで非表示になり、登録が無効になります。

en: Disable New Signups
ja: 新規登録を無効にする

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Payflow integration currently does not support trial amounts greater than $0.
ja: Payflow 連携は現在、$0以上の試用額に対応していません。

en: Braintree integration currently does not support trial amounts greater than $0.
ja: Braintree 連携は現在、$0以上の試用額に対応していません。

en: Stripe integration currently does not support trial amounts greater than $0.
ja: Stripe 連携は現在、$0以上の試用額に対応していません。

en: 2Checkout integration does not support custom trials. You can do one period trials by setting an initial payment different from the billing amount.
ja: 2Checkout 連携はカスタム試用期間に対応していません。請求額以外の初期費用を設定することで、ひとつの試用期間を行うことができます。

en: You will need to create a "Plan" in your Braintree dashboard with the same settings and the "Plan ID" set to %s.
ja: Braintree ダッシュボードに同じ設定で「プラン」を作成し「プラン ID」を%sに設定する必要があります。

en: After saving this level, make note of the ID and create a "Plan" in your Braintree dashboard with the same settings and the "Plan ID" set to <em>pmpro_#</em>, where # is the level ID.
ja: このレベルを保存したら、IDをメモして、同じ設定で「プランID」を<em> pmpro _＃</em>に設定した Braintree ダッシュボードで「プラン」を作成します。ここで、＃はレベルIDです。

en: Note
ja: メモ

en: Braintree integration currently only supports billing periods of "Month" or "Year".
ja: Braintree 連携は現在、「月」または「年」の請求期間のみをサポートしています。

en: per
ja: あたり

en: Billing Details
ja: 請求先詳細

en: Confirmation Message
ja: 確認メッセージ

en: Name
ja: 名前

en: Add New Membership Level
ja: 新規メンバーシップレベルを追加

en: Error deleting membership level.
ja: メンバーシップレベルの削除中にエラーが発生しました。

en: Membership level deleted successfully.
ja: メンバーシップレベルが正常に削除されました。

en: Error updating membership level.
ja: メンバーシップレベルの更新中にエラーが発生しました。

en: Membership level updated successfully.
ja: メンバーシップレベルが正常に更新されました。

en: Error adding membership level.
ja: メンバーシップレベルの追加中にエラーが発生しました。

en: Membership level added successfully.
ja: メンバーシップレベルが正常に追加されました。

en: Send members emails
ja: メンバーにメールを送信

en: Admin Change
ja: 管理者の変更

en: If unchecked, all emails from "WordPress &lt;%s&gt;" will be filtered to use the above settings.
ja: オフにすると、「WordPress &lt;%s&gt;」からのすべてのメールが上記の設定を使用するようにフィルタリングされます。

en: Only Filter PMPro Emails?
ja: PMPro メールのみをフィルターしますか ?

en: From Name
ja: フォーム名

en: From Email
ja: 送信元メールアドレス

en: By default, system generated emails are sent from <em><strong>wordpress@yourdomain.com</strong></em>. You can update this from address using the fields below.
ja: デフォルトでは、システム生成のメールは<em> <strong> wordpress@yourdomain.com </strong> </em>から送信されます。以下のフィールドを使用して、アドレスからこれを更新できます。

en: Email Settings
ja: メール設定

note: translators: %s is the Discount Code.
en: Are you sure you want to delete the %s discount code? The subscriptions for existing users will not change, but new users will not be able to use this code anymore.
ja: %s 割引コードを削除してもよろしいですか ? 既存のユーザーのサブスクリプションは変更されませんが、新規ユーザーはこのコードを使用できなくなります。

en: edit
ja: 編集

en: Levels
ja: レベル

en: Expires
ja: 期限

en: Starts
ja: 開始

en: Search
ja: 検索

en: Set the duration of membership access. Note that the any future payments (recurring subscription, if any) will be cancelled when the membership expires.
ja: メンバーシップへのアクセス期間を設定します。今後の支払い (定期購読がある場合) は、メンバーシップの有効期限が切れるとキャンセルされることに注意してください。

en: Expires In
ja: 有効期限:

en: Check this to set when membership access expires.
ja: メンバーシップアクセスの有効期限を設定するにはこれをチェックします。

en: Membership Expiration
ja: メンバーシップの有効期限

en: subscription payments
ja: サブスクリプション支払い

en: for the first
ja: 最初に

en: Trial Billing Amount
ja: トライアル請求金額

en: Check to add a custom trial period.
ja: クリックするとカスタム試用期間を追加できます。

en: Custom Trial
ja: カスタム試用期間

en: The <strong>total</strong> number of recurring billing cycles for this level, including the trial period (if applicable) but not including the initial payment. Set to zero if membership is indefinite.
ja: このレベルの<strong>合計</strong>の定期請求サイクル数。試用期間 (該当する場合) を含みますが、初期費用は含まれません。メンバーシップが無期限の場合はゼロに設定します。

en: Billing Cycle Limit
ja: 請求サイクル制限

en: The amount to be billed one cycle after the initial payment.
ja: 最初の支払いから1サイクル後に請求される金額。

en: Year(s)
ja: 年

en: Month(s)
ja: 月

en: Week(s)
ja: 週

en: Day(s)
ja: 日

en: Billing Amount
ja: 請求金額

en: Check if this level has a recurring subscription payment.
ja: このレベルに定期的なサブスクリプション支払いがある場合はチェックしてください。

en: Recurring Subscription
ja: 定期的なサブスクリプション

en: The initial amount collected at registration.
ja: 登録時に収集された初期費用。

en: Initial Payment
ja: 最初の支払い

en: Leave blank for unlimited uses.
ja: 無制限に使用するには、空白のままにします。

en: Uses
ja: 使用数

en: Expiration Date
ja: 有効期限

en: Start Date
ja: 開始日

en: Code
ja: コード

en: This will be generated when you save.
ja: 保存すると生成されます。

en: Add New Discount Code
ja: 新規割引コードを追加

en: Edit Discount Code
ja: 割引コードを編集

en: Code not found.
ja: コードが見つかりません。

en: Error deleting code. Please try again.
ja: コード削除エラー。もう一度お試しください

en: Error deleting discount code. The code was only partially deleted. Please try again.
ja: 割引コード削除にエラー。コードは部分的にのみ削除されました。もう一度やり直してください。

en: Code %s deleted successfully.
ja: コード%sは正常に削除されました。

en: There were errors updating the level values:
ja: レベル値の更新中にエラーが発生しました:

en: Error saving values for the %s level.
ja: %sレベルの値の保存中にエラーが発生しました。

en: Error updating discount code. That code may already be in use.
ja: 割引コードの更新中にエラーが発生しました。そのコードはすでに使用されている可能性があります。

en: Error adding discount code. That code may already be in use.
ja: 割引コード追加エラー。そのコードはすでに使用されている可能性があります。

en: Discount code updated successfully.
ja: 割引コードを更新しました。

en: Discount code added successfully.
ja: 割引コードが正常に追加されました。

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: If yes, create a WordPress page containing your TOS agreement and assign it using the dropdown above.
ja: 「はい」の場合は、利用規約同意を含む WordPress ページを作成し、上記のドロップダウンを使用して割り当ててください。

en: Require Terms of Service on signups?
ja: 登録時に利用規約を必須としますか ?

en: Click here to signup for reCAPTCHA
ja: reCAPTCHA に登録するにはここをクリック

en: A free reCAPTCHA key is required.
ja: 無料の reCAPTCHA キーが必須です。

en: Yes - All memberships.
ja: はい - すべてのメンバーシップ。

en: Use reCAPTCHA?
ja: reCAPTCHA を使いますか ?

en: Yes
ja: はい

en: multisite only
ja: マルチサイトのみ

en: Redirect all traffic from registration page to /subscription/?
ja: すべてのトラフィックを登録ページから /subscription/ にリダイレクトしますか ?

en: Choose Levels to Hide Ads From
ja: 広告を非表示にするレベルを選択してください

en: To hide ads in your template code, use code like the following
ja: テンプレートコードで広告を非表示にするには、以下のようなコードを使用します

en: Hide Ads From Certain Members
ja: 特定のメンバーに対し広告を非表示にする

en: Hide Ads From All Members
ja: すべてのメンバーに対し広告を非表示にする

en: No
ja: いいえ

en: Hide Ads From Members?
ja: メンバーに対して広告を非表示にしますか ?

en: Yes - Show excerpts.
ja: はい - 抜粋を表示します。

en: No - Hide excerpts.
ja: いいえ - 抜粋を非表示にします。

en: Show Excerpts to Non-Members?
ja: 非会員に抜粋を表示しますか ?

en: Yes - Only members will see restricted posts/pages in searches and archives.
ja: はい - メンバーだけが検索とアーカイブで制限された投稿/ページを見ることができます。

en: No - Non-members will see restricted posts/pages in searches and archives.
ja: いいえ - 非メンバーも検索とアーカイブで制限された投稿/ページを見ることができます。

en: Filter searches and archives?
ja: 検索とアーカイブをフィルタリングしますか ?

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: This content is for members only. Visit the site and log in/register to read.
ja: このコンテンツはメンバー専用です。サイトにアクセスしてログイン/登録してください。

en: Your advanced settings have been updated.
ja: 詳細設定が更新されました。

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Email
ja: メール

en: Pages
ja: 固定ページ

en: Membership Levels
ja: 会員レベル

en: We recommend upgrading to PHP %s or greater. Ask your host to upgrade.
ja: PHP %s以上にアップグレードすることをおすすめします。ホストにアップグレードを依頼してください。

en: The Braintree Gateway requires PHP 5.4.45 or greater. We recommend upgrading to PHP %s or greater. Ask your host to upgrade.
ja: Braintree Gateway には PHP 5.4.45 以降が必要です。 PHP %s以上にアップグレードすることをお勧めします。ホストにアップグレードを依頼します。

en: The Stripe Gateway requires PHP 5.3.29 or greater. We recommend upgrading to PHP %s or greater. Ask your host to upgrade.
ja: Stripe GatewayにはPHP 5.3.29以降が必要です。 PHP %s以上にアップグレードすることをお勧めします。ホストにアップグレードを依頼します。

en: The billing details for this level are not supported by 2Checkout. Please review the notes in the Billing Details section below.
ja: このレベルの請求情報詳細は 2Checkout ではサポートされていません。下にある「請求情報詳細」セクションの注意事項をご確認ください。

en: The billing details for some of your membership levels is not supported by TwoCheckout.
ja: 一部のメンバーシップレベルの請求情報詳細は、TwoCheckout ではサポートされていません。

en: The billing details for this level are not supported by Braintree. Please review the notes in the Billing Details section below.
ja: このレベルの請求情報詳細は Braintree ではサポートされていません。下にある「請求情報詳細」セクションの注意事項をご確認ください。

en: The billing details for some of your membership levels is not supported by Braintree.
ja: 一部のメンバーシップレベルの請求情報詳細は、Braintree ではサポートされていません。

en: The billing details for this level are not supported by Payflow. Please review the notes in the Billing Details section below.
ja: このレベルの請求情報詳細は Payflow ではサポートされていません。下にある「請求情報詳細」セクションの注意事項をご確認ください。

en: The billing details for some of your membership levels is not supported by Payflow.
ja: 一部のメンバーシップレベルの請求情報詳細は、Payflow ではサポートされていません。

en: Please edit your levels
ja: レベルを編集してください

en: The levels with issues are highlighted below.
ja: 問題のあるメンバーシップレベルは以下で強調されています。

en: The billing details for this level are not supported by Stripe. Please review the notes in the Billing Details section below.
ja: このレベルの請求情報詳細は Stripe ではサポートされていません。下にある「請求情報詳細」セクションの注意事項をご確認ください。

en: The billing details for some of your membership levels is not supported by Stripe.
ja: 一部のメンバーシップレベルの請求情報詳細は、Stripe ではサポートされていません。

en: Set up your SSL certificate and payment gateway
ja: SSL 証明書と支払いゲートウェイを設定する

en: Set up the membership pages
ja: メンバーシップページを設定する

en: Add a membership level to get started.
ja: 開始するには、メンバーシップレベルを追加してください。

en: By %s
ja: %s

en: N/A
ja: 該当なし

en: Delete
ja: 削除

en: Activate
ja: 有効化

en: No Add Ons found.
ja: アドオンが見つかりません。

en: Description
ja: 説明

en: Type
ja: タイプ

en: Not Installed
ja: 未インストール

en: Inactive
ja: 無効

en: Active
ja: 有効

en: All
ja: すべて

en: Check Again
ja: 再確認

en: Last checked on %s at %s.
ja: 最終チェック日時: %s %s。

en: Add Ons
ja: アドオン

en: You do not have permissions to perform this action.
ja: この操作を実行する権限がありません。
